Novinka na přechodech pro chodce diktuje nová pravidla. Tento typ řešení se rozšíří i do dalších měst

Jak připravit chodce o mobilní telefony? Na přechodech se objevují nové nápisy, lidé by měli zpozornět.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Telefon je problém nejenom za volantem, ale i v rukách chodců. Nezáleží na tom, kdo se věnuje mobilu a nesleduje cestu před sebou, pro každého je to riziko. U chodců se mluví o takzvaných zombiích, protože lidi s mobilem v ruce jsou schopni narazit do sloupu, zakopnout o díru, vejít před auto do silnice. Nové nápisy tomu mají předcházet. Nejedná se o aktivitu v našich končinách, věc je z polských chodníků a silnic jedenácti měst.

Chodci by měli odložit co mají v ruce a dívat se před sebe

Jde o nápis, který v překladu znamená „Položte telefon a žijte“, doplněný o výraznou značku.  Proč tento projekt vznikl je zřejmé. Statistiky ukazují, že každá čtvrtá dopravní nehoda v Polsku je způsobena používáním mobilních telefonů. Tento problém se netýká pouze řidičů, ale právě i chodců, kteří svým nedbalým chováním nejen ohrožují sebe, ale také se stávají obětí dopravních nehod.

iZdroj fotografie: S vědomím Oficjalny Portal Gminy Brzesko

Nápisy jsou provedeny pomocí speciálních šablon a reflexních barev. Použití speciálních šablon a reflexních barev, které zajišťují vysokou viditelnost nápisů, zejména za špatných světelných podmínek. To umožňuje chodcům i řidičům rychle si uvědomit důležitost odložení telefonu při přecházení silnice. Součástí plánu městské samosprávy je také instalace aktivnějších přechodů pro chodce a zvýraznění a osvětlení přechodů.

iZdroj fotografie: S vědomím Oficjalny Portal Gminy Brzesko

Nový projekt umístění výstražných nápisů na přechodech pro chodce má být důležitým krokem směrem k bezpečnější dopravě a omezení nehod způsobených nedbalým používáním mobilních telefonů. Umístění výstražných nápisů na přechodech pro chodce je součástí širšího trendu, který se rozšiřuje i do dalších polských měst. Podobná opatření se objevují na přechodech v různých částech země.

Mobilní zombie jsou mezi námi, skutečně jde o život

Cílem je upozornit chodce na nebezpečí nedbalého chování a snížit riziko dopravních nehod. Chystá se něco takového i u nás? Nechystá, vláda a kompetentní orgány mají jinou práci a věnují se třeba zdražování dálničního poplatku. Nicméně problém chodců, kteří se nevěnují okolí ale mobilu, se týká i českého prostředí. Jak by také ne, jde totiž o globální problém, řešený třeba i pokutováním chodců.

Co říkáte na nové nápisy?

Zdroj: Brzesko
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články