Jestli je něco opravdu zásadním problémem elektromobilů, je to masivní ztráta hodnoty poté, co skončila záruka na baterie. Nicméně to pořád ještě není to hlavní.
Ačkoli jsou reklamní a marketingové materiály elektromobilů plné ujišťování o „nekonečné“ životnosti baterie, podobně nekonečné záruce a vůbec slibech o tom, jak nemůžete koupí elektromobilu prohloupit, realita bývá nepatrně jiná. Respektive dost jiná. Speciálně pokud jde o prodej ojetého elektromobilu. To se náhle karty umí zcela obrátit. Výhodnost a úspora provozních nákladů? Kdeže ty loňské sněhy jsou. Zůstávají jen oči pro pláč. A víte co? Pojďme se na to podívat společně.
Tesla jako ukázkový příklad toho, jak „rentabilní“ jsou ojeté elektromobily
Přičemž není zřejmě názornější ukázky celého problému, než jsou právě modely od Tesly. Ne, nechci se o Elona Muska tentokrát jakkoli „otírat“, myslím, že má svých starostí aktuálně víc než dost. Pravdou však zůstává, že vozy od Tesly jsou dokonalým příkladem toho, jak se na konci záruky/životnosti vozu zcela změní pravidla hry. Nutno dodat v neprospěch dosavadního majitele. Nejde přitom o nic menšího než o záruku na baterii.
Záruka na baterii de facto určuje použitelnost EV modelů
Tu vám dnes stěží někdo poskytne delší, než je 8 let, případně nějakých 160 000 najetých kilometrů. A to ještě s dovětkem, že na konci této záruky bude mít baterie (například) minimálně 70 % kapacity. Což o to, oni by se možná mnozí z nás smířili i s touto kapacitou. Jenže – a v tom je právě Tesla výjimečná – díky trvalému online propojení vozů se servisem vám náhle třeba klesne dojezd. Nebo nepůjde dobíjet. Protože jste se právě ocitli „pod limitem“. A v servisu vám pak oznámí onu nemilou „novinku“: výměna.
A dodají k té zprávě informaci o ceně, ze které se slabším jedincům udělá šoufl. Neb jim dojde, že to je víc, než je aktuální tržní cena jejich ojeté Tesly. Mnozí pak dilema vyřeší docela drsným, pyrotechnickým zážitkem. Nepochybně je to vyjde levněji, navíc v počtech zhlédnutí na YouTube to ve finále může ještě něco hodit. Stačí se na pár takových videí podívat, mají jednoho jediného jmenovatele: naprosto nerentabilní výměnu baterie. A v podstatě neřešitelné dilema.
S takovouto „ekonomikou“ provozu nedávají elektromobily moc smysl
Popravdě přesně v tomto bodě vidím i já osobně jeden z největších problémů elektromobilů: tak masivní ztrátu ceny, která nastane po skončení záruky na baterii, samozřejmě nechce nikdo platit. A je celkem jedno, kolik jste na autě najeli kilometrů. V tom se elektromobily výrazně liší od modelů se spalovacím motorem. A nutno dodat, že v jejich neprospěch. Protože mimořádně zachovalý, osm let starý, klasický a zajímavý automobil s nízkým nájezdem si svého kupce najde vždy spolehlivě.
A ani jeho stávající majitel nebude zřejmě z obchodu nešťastný. Dá to rozum: autu například se 70 000 kilometry, garážovanému a bezchybně servisovanému opravdu nic není. A dlouhé roky nebude. Elektromobil s klesající kapacitou baterie a po záruce naopak ztrácí masivní desítky procent z ceny. Jaké to má vlastně řešení? Koupit elektro na 3–4 roky a rychle prodat? Nebo? Napadá vás něco? Napište mi do diskuse pod článkem, děkuji moc!