Určitě si z mnoha filmů pamatujete výbuch auta po zásahu pumpovací brokovnicí nebo jinou zbraní do nádrže. Ale jak moc to odpovídá realitě?
Je úžasné, jak auto krásně vybuchne, když je trefeno střelou do nádrže. Jenže ouha, vytvoření takového efektu ve filmu obvykle způsobí, že lidé začnou věřit i na skutečnou proveditelnost. Není tedy bez významu zjistit, jestli střelba do palivové nádrže vozu způsobí okamžitý výbuch nebo nikoli. Nejedná se samozřejmě o jedinou záležitost, kdy filmové plátno nabízí zcela jiné chování věcí než jak je tomu ve skutečnosti.
Co může dovést auto k explozi
Je prokázaným faktem, že pro vzplanutí ohně je potřeba tří základních prvků. Je potřeba oxidační činidlo, teplo a palivo. Kromě toho musí být přítomné všechny tři složky, jinak nelze oheň rozdělat. Když přijde na automobily, v nádrži je slabé množství vzduchu, které vzplanutí brání, což předchází také samotnému výbuchu. Střelba do nádrže tedy vytvoří díru pro přívod vzduchu a dovolí zvýšení teploty někam na hranici 500 Fahrenheita, tedy 260 °C.
V každém akčním filmu je ukázán výbuch nebo vzplanutí auta obvykle po jediném zásahu. Nicméně experimenty více odborníků ukázaly, že ani tři zásahy nic takového nezpůsobí. Což je jasný důkaz, že klasické náboje rozhodně oheň nezažehnou. Je ovšem důležité vědět, že zápalné náboje mají vlastní výbušnou složku. A jejich vypálení z dostatečné vzdálenosti na palivovou nádrž coby hlavní cíl může v některých případech jeho explozi způsobit.
Není výstřel jako výstřel
To je ovšem stále spíše výjimka, v ostatních případech by bylo třeba víc než jednoho zásahu, aby nádrž vzplála. Navíc pokud je v ní málo paliva, může hořet, ale auto nevybuchne. Existují ovšem i další situace, které jsou v tomto ohledu rizikové. Kromě střelby mohou vozidla sama vytvářet hodně tepla kvůli tření materiálů – například při náhlém extrémním tlaku. Ovšem na tyto případy už mysleli samotní výrobci.
Dnešní automobily tak vyhovují bezpečnostním standardům, díky kterým existují dostatečné záruky, že palivová nádrž rozhodně nechytne jen tak jednoduše. Z toho plyne, že pokud vám někdo střelí do auta, nemusíte hnedka panikařit, protože okamžitá exploze vám hrozí v minimu případů. Existuje mnohem více častějších rizikových scénářů, které se obejdou zcela beze zbraní. Takže nevěřte všemu, co vidíte ve filmech.