Od února 2023 platí novinka pro výbavu autolékárniček: Dvě roušky nebo respirátory, jinak hrozí pokuta

Volné cestování po zemích Evropy s sebou nese pro motoristy povinnost znát tamní legislativu. Novinky vstoupily v platnost, řidiči u nás o nich ale neví.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Osobní automobilovou dopravu je zapotřebí chápat dnes v evropském kontextu. Doba, kdy byli řidiči při cestování omezeni pouze našimi státními hranicemi, je už dávno pryč, zcela svobodně a bez hraničních kontrol se můžeme pohybovat po státech Schengenského prostoru. Nicméně jako všude i tady platí „něco za něco“. Za získanou svobodu pohybu je tedy na oplátku dobré znát, jaké dopravní předpisy platí v té které zemi, do níž se chystáme vycestovat. Pojďme se na jednu celkem důležitou odlišnost společně podívat.

Hygienické odlišnosti v Německu a u nás

Ta odlišnost se týká lékárničky a týká se současně Německa, tedy země, do které Češi jezdí opravdu ve velké míře. Za prací, za nákupy, za výlety – je to náš největší západní soused. A Němci mají aktuálně od února změnu v legislativě, která se týká hygieny řidičů při poskytování první pomoci u případné autonehody. Pokud „natrefíte“ na policejní kontrolu, nebude po vás tuto změnu (s ohledně na jinou, než německou registraci vozu) sice vyžadovat, ale je minimálně dobré o ní vědět. O co jde? V lékárničce ve voze musí od února 2023 být navíc dvě roušky (masky, respirátory).

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Tolik strohá litera německého nařízení. Pochopitelně je nemusíte mít za jízdy na ústech, zákon ukládá pouze povinnost je mít v lékárničce. A ani nedefinuje, o jaké roušky má přesně jít. Mohou to být tedy klasické „ústenky“, stejně jako respirátory. Podle oficiálních prohlášení se povinnost mít v autě masky netýká pandemie covidu, ale obecné ochrany zdraví a zvýšení bezpečnosti při poskytování první pomoci. Legislativa se neomezuje pouze na řidiče osobních aut, ale týká se motoristů ve všech dopravních prostředcích.

Dvě ochranné roušky mohou řidiče vyjít na 250 Kč

Doporučené jsou respirátory či roušky kategorie FFP2. Akceptovatelné jsou ale jakékoli běžné lékařské či ochranné masky. Co čeká na řidiče, pokud v autolékárničce masky mít nebudou? Zbytečné průtahy s policejní kontrolou, dá se předpokládat, že s platností nového nařízení bude německá policie toto kontrolovat. V případě, že řidič nemá v autě dvě masky, hrozí pokuta do výše 10 eur.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

To je v přepočtu necelých 250 Kč, nic, co by člověka asi uvrhlo do platební neschopnosti. Ale je to zbytečné, stačí teď hned vstát, dvě roušky/dva respirátory v ceně několika korun do auta umístit a je po starostech. Nařízení se sice týká pouze německých řidičů, ale určitě nic nezkazíme tím, když dvě roušky dáme i do naší lékárničky. Jednak se vyhneme jakékoli případné diskusi s policisty v Německu, jednak zlepšíme hygienu svoji i všech ostatních pro případném zákroku. A to za pár korun stojí, co myslíte?

Doplníte si roušky do auta?

Zdroj: Autozeitung
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články