Proč někteří řidiči vozí v autě rozbitý mobilní telefon? Chtějí vydělat peníze a nechtějí platit pokuty.
Poměrně často je vidět, že v některých autech mají řidiči položený v přihrádce mobilní telefon. Obvykle smartphone, viditelně poškozený, evidentně nefunkční. Takový přístroj lze s klidem nechat v autě bez obav, že kvůli němu zloděj rozbije sklo a ukradne ho. Proč to mazaní řidiči dělají?
Mobil je výmluva před policií
Existují dva důvody, oba mají jasnou logiku. A oba nejsou právě legální, ani v lepším případě společensky přijatelné. Prvním důvodem, proč mají řidiči rozbitý mobil v autě, je argumentace pro policii. Či spíše výmluva při podezření z telefonování za jízdy. Řidič, který je zadržen hlídkou, tvrdí, že nemohl telefonovat, protože má mobil rozbitý. A ukazuje policistům svého nefunkčního chudáka.
Zda policie na takovou výmluvu skočí, je otázkou. Z vlastní zkušenosti víme, že i když před policií vytáhnete mobil z uzavřené kapsy, nepochodíte. Zejména pokud má policie kamerový záznam, na kterém zřetelně telefonujete. Podvodníci ovšem věří, že jim tato finta pomůže.
Rozbitý telefon má vydělat peníze
Druhým důvodem, proč mají řidiči v autě rozbitý mobil, je pro případ dopravní nehody. Pokud se majitel rozbitého telefonu stane účastníkem nehody, nahlásí, že při incidentu došlo k poškození jeho mobilu. A ten pak chce proplatit po pojišťovně. Kromě mobilu mají ještě ti samí chytráci v kufru nějaký „cenný“ rozbitý umělecký předmět.
Je to v pořádku, je to legální? Jistěže ne, jde o bezskrupulentní pojišťovací podvod, starý jako samo pojištění aut. Takto se snažili napálit pojišťovnu spekulanti už před Sametovou revolucí. A snaží se i dnes. Pojišťovny však mají své týmy specialistů, kteří pracují jako analytici případů a odhalují podvodné jednání. Za prokázaný podvod pak hrozí vysoké tresty.