Jezdíte autem do Německa? Pak byste si měli dát setsakramentský pozor na to, co s sebou do země našich západních sousedů vozíte. Jedna chyba vás může klidně přijít až na 10 000 euro – v přepočtu 248 500 Kč.
O povinné výbavě už jsme toho napsali víc než dost. Však to znáte – výstražný trojúhelník, bezpečnostní vesta, lékárnička, rezerva nebo opravná sada na pneu apod. S doklady je to jednodušší, v Česku je dnes už klidně můžete nechat doma, při cestách do Německa si je však rozhodně vezměte s sebou, a to jak řidičák, tak techničák, případně doklady o změnách na vozidle, pokud má vaše auto např. tónovaná skla.
Už méně se ale mluví o tom, co byste s sebou v autě rozhodně vozit neměli. Některé zakázané předměty, za které vás v Německu nemine tučná pokuta, přitom můžete mít v autě pod naprosto neškodnými pohnutkami. Pojďme se podívat na jeden příklad za všechny!
Nůž v přihrádce spolujezdce je snadná a rychlá cesta k pokutě
Vezměte si, že byste třeba v přihrádce spolujezdce vozili nůž. Pomineme-li špatné úmysly, takové počínání může mít vícero důvodů: nožem se dá snadno otevřít spousta věcí, může vám pomoci při obědě nebo obecně poslouží jako univerzální pomocník, jejž je v autě z objektivního hlediska dobré mít. Německá policie je však jiného názoru a tamní zákony v tomto případě hovoří jasně.
Jakmile totiž v autě převážíte nůž nezajištěný, což doslova znamená na dosah ruky, porušujete tím zákon o zbraních. Ať už daný nůž vozíte vedle sebe ve dveřích, ve středové přihrádce, nebo v té před spolujezdcem. Zákon se vztahuje na všechny jednoruční nože a nože s pevnou čepelí delší než 12 centimetrů.
Co se kapesních nožů týče, ty jsou povětšinou z obliga, neboť jejich čepel je vzácně delší než 7 centimetrů.
Pozor ale na vystřelovací nože s otevíráním pomocí palcového kolíku, u nichž je čepel možné uzamknout. V takovém případě bude německé policii jedno, jakou má čepel délku. Nůž budou automaticky považovat za nezajištěnou zbraň, čemuž se ostatně ve světle rostoucích útoků na území Německa nelze tak úplně divit.
Zakázané nože s sebou mohou vozit pouze ti, kteří mají v této věci „oprávněný zájem“ – podle zákona se jedná o osoby, jež věc přenášejí v souvislosti s výkonem povolání, zachováním tradic, sportem nebo obecně uznávaným účelem. Pakliže do této kategorie nespadáte, musí být nůž umístěn v uzamykatelné schránce, což lze samo o sobě interpretovat všelijak.
Jaké další věci si s sebou do Německa rozhodně neberte?
K dalším předmětům, za které si u policejních složek našich západních sousedů vysloužíte tučný flastr, se řadí nebezpečné látky, jako jsou výbušniny, přičemž policie se na vás bude mračit i v situaci, kdy vám v autě najde velké množství zábavní pyrotechniky. Rozhodně s sebou nevozte ani značné množství paliva v kanystrech, určité chemické látky, střelné zbraně, nezajištěná zvířata nebo obecně předměty, které vám mohou bránit ve výhledu v autě nebo ohrožovat vaši bezpečnost.
Za zmínku stojí také skutečnost, že německá policie při obecné dopravní prohlídce nesmí prohledávat auto ani otevírat dveře nebo sahat do vozidla, pokud nehrozí bezpečnostní riziko a obecně pokud k těmto krokům nemá objektivní důvod. Teoreticky tak můžete prohlídku odmítnout, což však může vyústit v další kolo oplétaček a nepotřebné zpoždění.
Poučení je tedy jasné: při cestách do Německa s sebou nevozte nic, co by tamní policii mohlo nakrknout. Ani něco tak zdánlivě neškodného jako nůž, přičemž pro klid v duši raději nechte doma i ten kapesní.