45 % řidičů hrozí, že dostanou vysokou pokutu při další jízdě. Češi jsou nepoučitelní, zbytečně přijdou o tisíce korun

Kdo není připraven, bude platit, a to nemalé peníze. Řidiči podceňují jednu věc a pak se diví, že přicházejí o tisíce korun.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Máte v autě hasicí přístroj? Pokud ne, dostanete vysokou pokutu. Pokud vyrazíte na cestu k našim severním sousedům, tak hned pár kilometrů za hranicemi zaplatíte mastnou pokutu. Řeč je o povinné výbavě a o tom, že se blíží čas dovolených. Zmiňovaný hasicí přístroj je povinnou součástí výbavy v autech v sousedním Polsku. Má osobní zkušenost je, že mne při návštěvě zastavila polská policie a namátkové mě kontrolovala. Respektive zkoušela to. Neumím polsky, policajti nemluvili česky, nebo spíše dělali, že česky neumí ani slovo.

Jejich revírem je dálnice, jejich protivníky jsou turisté z ČR

Co jsem pochopil, mluvili o hasičáku. Ptali se asi, jestli ho mám v autě. Shodou okolností jsem ho měl. Vozím ho, je to starý zvyk. Pokuta se nekonala, a je otázkou, jestli mělo jít o pokutu nebo o úplatek. Nestalo se ve výsledku nic. A pokutu bych nedostal, ani kdybych hasicí přístroj neměl. Je to mýtus. Tedy částečně. Ano, hasicí přístroj součástí povinné výbavy v Polsku je. Pokud mám však správné informace, tak pouze pro vozidla do 3,5 tuny a v Polsku registrovaná.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Čili zahraniční řidiči nemusí mít strach. Pokuta jim nehrozí. Ale jak říkám, když člověk narazí na „příliš aktivní“ hlídku, mohou to na něj policisté zkoušet. Každopádně při cestování autem, ať už po České republice, nebo do zahraničí, je důležité mít na paměti nejen silniční pravidla, ale i povinnou výbavu vozidla. Je tady čas dovolených, budou prázdniny. A s tím souvisí velká dočasná „migrace“ do dovolenkových destinací.

Auta z Německa mívají na skle zelenou nálepku. Nemá smysl si ji tam nechat, i když bez ní hrozí pokuta 2 200 Kč

Policie může, kdekoli, namátkově povinnou výbavu kontrolovat. Ta se v různých zemích liší, a proto je nezbytné si před cestou za hranice ověřit, co je nutné mít s sebou. Tak, abyste se vyhnuli pokutám a zajistili bezpečnost na cestách. V České republice je povinnou výbavou auta autolékárnička, výstražný trojúhelník, reflexní vesta pro řidiče a sada pro opravu pneumatiky nebo rezervní kolo. Nebo sjednané pojištění s asistencí jako alternativa řešení proražené pneumatiky a nepojízdného vozu. Pak je tady takzvaná doporučená výbava.

Bez reflexní vesty to nejde asi nikde, lékárničku nepotřebujete

Je nepovinná, ale hodí se. Doporučenou výbavou je formulář záznamu o dopravní nehodě, reflexní vesta pro každého pasažéra, hasicí přístroj, náhradní žárovky a pojistky, tažné lano, silná svítilna a nůž na řezání bezpečnostních pásů. Podle roční doby smetáček a škrabka na led, v létě naopak zásoba pitné vody. Bez ohledu na roční období třeba i náhradní balení motorového oleje. Riziko namátkové kontroly je poměrně vysoké. Na hraničních přechodech čekají zahraniční policisté. Ne zrovna kvůli výbavě, ale v rámci „migrační prevence“.

iZdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě

A když už člověka zastaví a kontrolují ho, absence povinné výbavy by byla zbytečným důvodem dostat pokutu, i když by jeden neměl v kufru schovaného běžence i s rodinou. Jiná moje osobní zkušenost, z německého přechodu. Pár kilometrů za hranicemi silnice stažena na přilehlé parkoviště. Tam police namátkově „brala“ různá auta a kontrolovala. Na můj dotaz, proč jsem kontrolován, mi bylo sděleno, že jde o namátkovou kontrolu. Ale co, respektive koho v kufru mého auta hledali, bylo jasné.

Policie v Německu chápe vysokou rychlost na dálnici, u nás ne

V Německu je reflexní vesta povinná pro řidiče vozidel registrovaných v Německu, výstražný trojúhelník a autolékárnička jsou povinné pouze pro vozidla registrovaná v Německu. Respektive platí pravidla země, kde je auto registrované. Takže pokud jedete do Německa, musíte mít povinnou výbavu platnou pro ČR. Dobré je znát i další detaily dané země. Pro Německo platí, že se neplatí dálniční poplatky a že denní svícení je povinné za snížené viditelnosti a v tunelech. Tato pravidla platí i pro Rakousko. Jak to je s povinnou výbavou?

iZdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě

Reflexní vesta pro řidiče. Pozor, když by vás policie zastavila, vestu si oblečte už v autě a vystupujte v ní. Výstražný trojúhelník je také povinný. Stejně jako autolékárnička. Musí být neporušená, v originálním obalu, ovšem obsah není přesně definován. Trojúhelník se umisťuje 50 metrů za vozidlem, respektive 100 metrů na dálnici. Zmínil jsem Polsko. Tam je povinná reflexní vesta, je tam povinný i trojúhelník. Lékárnička paradoxně není, ta je pouze doporučená.

Belgická policie nemůže využívat auta kvůli emisním normám EU

Poslední zemí, se kterou sousedíme, je Slovensko. Tam se dá lehce věc vyřešit tím, že řekneme, že to kopíruje naše předpisy. Povinnou výbavou je lékárnička, výstražný trojúhelník a reflexní vesta. Češi milují Chorvatsko. Je to krásná země, ovšem tu zaslepenou lásku některých našich spoluobčanů vlastně nechápu. Ale proč ne. Jak je to s povinnou výbavou? Je podobná jako u nás. Za povinnou výbavu je považovaná lékárnička, výstražný trojúhelník a reflexní vesta. Ten, kdo jede do Chorvatska přes Slovinsko, nemusí nic řešit.

Smlouvat s policií v jazyce, kterým nemluvíte? Cesta do pekla

Má splněno, navíc povinná je pouze reflexní vesta spolu s výstražným trojúhelníkem. Lékárnička je doporučená, povinnost mají pouze auta registrovaná ve Slovinsku. A stejné je to i v Itálii. Je to tedy pro české řidiče poměrně jednoduché. V nejbližších státech hned za hranicemi to má řidič vyřešené tím, že má splněnou českou povinnou výbavu. Důležitější tak možná je znát odlišnosti v pravidlech a předpisech.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě.cz

Ať už jde o rychlostní limity, nebo další „speciality“, které u nás nejsou, ale hned za hranicemi za ně policie inkasuje vysoké pokuty v cizí měně. Při bleskovém redakčním průzkumu jsem zjistil, že asi 45 % lidí ale povinnou výbavu nemá kompletní. Většinou jde o reflexní vesty. Za mne zbytečná věc, tohle se dá vyřešit investicí v rámci stokorun. Čas dovolených, ale i čas zbytečných pokut, se blíží. Nebuďte mezi těmi, kdo zbytečně z rodinného rozpočtu vyhodí peníze namísto za prohlídku zámku při policejní kontrole.

Máte komplet povinnou výbavu?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články