Jak se bránit zachycení policejním dronem? Obrana ve skutečnosti neexistuje, řidiči mohou dělat jednu jedinou věc.
Proč jsou v dnešní době policejní drony stále větším strašákem pro řidiče, kteří porušují dopravní předpisy? Tyto bezpilotní letouny poskytují mnohem větší anonymitu než tradiční policejní vozy. To umožňuje policistům sledovat silniční provoz s větší diskrétností. Jinak řečeno, pro řidiče aut jsou policejní drony de facto neviditelné. Pokud operují ve vyšší výšce nad silnicí, nejde je zaregistrovat, určitě ne z auta, nad kterým dron letí.
Drony létají nad auty tak vysoko, že jsou pro řidiče neviditelné
Vidět dron v dálce je pro řidiče také celkem nemožné, vzhledem ke vzdálenosti od dronu a jeho rozměrům. Navíc by měl motorista sledovat prostor před sebou a kolem, a ne vzhlížet nahoru na nebe. Způsoby, jakými jsou drony využívány, jsou mimořádně efektivní při monitorování chování řidičů na křižovatkách a silnicích na velké vzdálenosti. Aktuálně je to velké téma pro řidiče v sousedním Polsku. Tam jsou drony vybaveny kamerami, které shromažďují důkazy o porušeních dopravních předpisů.
Tyto důkazy jsou následně použity při konfrontaci s řidiči, kteří se dopustili přestupků. Tento nový způsob dohledu je tam využíván víc a víc. Tisíce řidičů panikaří, protože mohou být sledováni z nebe, aniž by si toho byli vědomi. Poláci se radují, že drony mají svá omezení. Nemohou měřit rychlost vozidel. Jejich hlavním úkolem je zachytit nevhodné chování řidičů, jako je jízda na červenou, předjíždění na přechodech nebo ohrožení provozu.
Jakmile je porušení zjištěno, operátor dronu okamžitě informuje pozemní policejní hlídku, která může rychle zasáhnout. Jak je tomu u nás, používá i Policie ČR drony? Ano, používá. Nedávno proběhla třeba ve Středočeském kraji jedna z mnoha dopravně bezpečnostních akcí. Jednalo se o třídenní akci, při které ale na silnice a dálnice nevyjeli pouze dopravní policisté, ale využili bezpilotních prostředků – dronů.
Drony používá policie všude v „civilizovaném“ světě
Z výšky mapovaly a zadokumentovaly případné protiprávní jednání řidičů. Akce byla zaměřena na dodržování pravidel silničního provozu. Policisté kontrolovali nejen dodržování nejvyšší povolené rychlosti, poutání bezpečnostními pásy, ale i jízdu v pruzích, nebezpečné předjíždění, telefonování za jízdy nebo jízdu pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek. Během celé akce zkontrolovali 3 243 vozidel a jejich řidičů a zjistili 859 přestupků.
Nejčastějším přestupkem bylo podle policejního prohlášení překročení nejvyšší povolené rychlosti, 147 řidičů jelo rychleji, než bylo v daném úseku povoleno, u 115 řidičů policisté přestupek vyřídili pokutou v celkové výši 68 tisíc korun, zbylé řidiče oznámili příslušnému správnímu orgánu k projednání přestupku. Zde ovšem policejní statistiky neříkají, čím a jak bylo měřeno. Ani u nás by zatím nemělo být možné měřit rychlost z dronu.
Na pořízených videozáznamech policejní dron zaznamenal vážná porušení dopravních předpisů, jako je například předjíždění přes plnou čáru, nerespektování dopravního značení nebo nesprávnou jízdu v jízdních pruzích. Rychlost je měřena klasicky pomocí „radarů“. Jak se dá proti zachycení policejním dronem bránit? De facto nijak, základem je dodržovat pravidla provozu a neporušovat je. Jde zejména o předjíždění tam, kde to není dovolené, typicky přes plnou čáru.