Kdy má policista právo prohledat vám auto? Řidiči to neví, ale jsou situace, kdy může otevřít i zavazadla a kontrolovat obsah tašek

Policie není všemocná a nesmí všechno. Legitimovat jen někdy a prohledávat někoho skutečně jen ve výjimečných případech.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Preventivní a namátkové policejní kontroly jsou pro mnoho motoristů známou situací. Nevím, jak vy, ale já ji zažil mnohokrát. Člověk jede po silnici, najednou se před ním objeví hlídka policie. Typicky za zatáčkou, někde, kde není úplně vidět. Kde je ale dostatek místa pro zaparkování. Tedy odstavení vozidla a kontrolu. Tam se taková kontrola dá čekat. Následuje proces, kdy se řidič legitimuje, záleží, na co je kontrola zaměřená. Typicky alkohol, řidič dýchne do testeru, pokud nenadýchá, je to v pořádku, jede dál.

Policie v zásadě nesmí občana legitimovat. Dopravní ale může

Což jsem samozřejmě hodně zjednodušil, nicméně takto to většinou známe všichni. Když se navíc podívám podrobněji, ale zatím ještě bez citace zákona. Řidič motorového vozidla je tak nějak připraven na to, jak bude taková kontrola probíhat. Očekává, že bude předkládat osobní dokumenty. Občanský průkaz, řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o platném povinném smluvním pojištění vozidla. Opravdu to tak je ale správně?

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě

Skutečně má policista právo žádat po řidiči všechny tyto doklady? A když půjdu ještě dál, může policista kontrolovat řidiče automobilu? A může vůz kontrolovat i zevnitř? A další krok. Když už by měl policista kontrolovat auto zevnitř, může zkontrolovat i obsah zavazadel v kufru? Nejprve tedy k těm dokladům. A tady už se podíváme na to, co říká legislativa. Oprávnění policistů požadovat prokázání totožnosti vyplývá z ustanovení § 63 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů.

99,8 % řidičů neví, jak se v takové situaci zachovat. Patříte mezi ně? Vraťte řidičák

V ustanovení jsou vyjmenovány okolnosti, za kterých může policista prokázání totožnosti (zpravidla výzvou k předložení občanského průkazu) požadovat. A to i pokud mluvím o silniční kontrole. Pokud tedy okolnosti silniční kontroly splňují jednu z těchto podmínek, může policista prokázání totožnosti prostřednictvím občanského průkazu od řidiče požadovat. Co je tedy prokázání totožnosti?

Ztotožnit se může občan i bez občanky a řidičského průkazu

Podle § 63 Odst. 1 se „prokázáním totožnosti rozumí prokázání jména, popřípadě jmen, příjmení, data narození a v případě potřeby také adresy místa trvalého pobytu, adresy místa pobytu nebo adresy bydliště v zahraničí, rodného čísla a státní příslušnosti.“ Je zásadní podmínka, že „rozsah a způsob zjišťování osobních údajů musí být přiměřené účelu zjišťování totožnosti“.

Jinak řečeno, pokud jde o běžnou namátkovou kontrolu na silnici, policista vás nemůže lustrovat do třetího kolena, včetně vašeho soukromého majetku. A teď kdy je policista oprávněn vyzvat k prokázání totožnosti? Jde o osobu podezřelou ze spáchání trestného činu nebo správního deliktu. Osobu zdržující se v prostoru, o kterém lze důvodně předpokládat, že se v něm zdržují cizinci bez povolení opravňujícího k pobytu na území České republiky.

Povinnost mít u sebe občanský průkazu už roky neplatí

Osobu (…) od níž je požadováno vysvětlení či odpovídající popisu hledané nebo pohřešované osoby. Osobu, která (…) má na místě veřejně přístupném zbraň a je důvodné podezření, že zbraně může být užito k násilí nebo pohrůžce násilím. Která se zdržuje v blízkosti místa, kde došlo ke spáchání trestného činu nebo správního deliktu, k požáru anebo jiné mimořádné události. Nebo (…) při plnění jiného úkolu, je-li to nezbytné k ochraně bezpečnosti osob a majetku, veřejného pořádku nebo pro předcházení trestné činnosti. Jinak řečeno, policista nemůže jít po ulici, podívat se na vás a chtít po vás občanský průkaz. Resp. tedy vás legitimovat.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

A je tady také druhá věc, prokázání totožnosti nutně nemusí souviset s občanským průkazem. Stačí říct své jméno, rodné číslo a policista vás identifikuje online. To stačí na to, aby člověk splnil svou povinnost, nemusí předkládat průkaz jako takový. Řeknu to ještě jinak, policista vás prostě nemůže jen tak svévolně identifikovat a legitimovat. Musí k tomu být důvod tak, jak jsem před pár řádky nazpět uvedl.

Prohledat auto? Ne, jen v těch skutečně extrémních případech

Výjimkou je ale právě dopravní policie, která vás identifikovat při rutinní namátkové kontrole na silnici může. Může vám ale prohledávat auto? Osobní prohlídka je v podstatě zkontrolování, ohledání či prohledání osoby za účelem nějakého zjištění, v našem případě často úředního. Jde o označení úkonů, při nichž osoba, která osobní prohlídku provádí, zjišťuje, zda osoba, která je osobní prohlídce podrobována, nemá u sebe určitý předmět.

V oděvu, na těle či jinak skrytě, zda neukrývá typicky zbraň nebo věc, jejíž vlastnictví anebo vnášení do určitých prostor anebo vynášení z nich je nezákonné nebo nežádoucí. Nejsem právník, tím bych svůj laický popis ukončil. Určitě se dá dále specifikovat, o co jde a co lze hledat. Třeba narkotika. Osobní prohlídka může být podle českého právního řádu provedena policií, celní správou, vězeňskou službou.

Pokud vypadáte jako hledaný zločinec, pak máte prostě smůlu

Jsou tu i další možnosti podle zákona, ale nás zajímá právě policie. Tedy Policie ČR. Problém je, že jde o zásah do nedotknutelnosti osoby. Tento je ovšem při dodržení všech zákonných podmínek přípustný. Právně je věc upravena v § 82–85a trestního řádu. Kdy tedy lze osobní prohlídku vykonat? Pouze tehdy, pokud existuje důvodné podezření, že někdo má u sebe pro dané trestní řízení důležitou věc a pokud jí předcházel jeho neúspěšný výslech.

iZdroj fotografie: FCPB / Creative Commons / CC-BY-SA

Osobní prohlídku lze vykonat v případě zadržení, zatčení nebo vzetí do vazby. Dále je-li podezření na přítomnost zbraně nebo jiné život či zdraví ohrožující věci. Platí, že prohlídku dělá vždy osoba stejného pohlaví a je nutné přizvat nezúčastněnou osobu. Jinak řečeno, policie vám auto jen tak prohledávat nemůže. Určitě ne při běžné silniční kontrole. Výjimky ale jsou.

Uvedl jsem detaily a podmínky, kdy je možné prohlídku na občanovi udělat. Rozhodně to není běžná silniční kontrola. Dokonce to není ani silniční kontrola, při které řidič překročil povolenou rychlost. Ani když by udělal další, jiné běžné dopravní přestupky. Ovšem stačí ujíždět, nechat se chytit a mít u sebe zbraň a situace je zcela jiná. Ohledání automobilu zvnějšku s ohledem na jeho technický stav, to je také jiná věc. Na to pozor, tady se může stát, že pokud jedete vrakem a zastaví vás policie, z místa už neodjedete.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články