Policie úmyslně způsobila nehodu: Smetla SUV ze silnice, 1 člověk vyskočil a přežil, 2 zemřeli. Vše zachytilo video

Jeden člověk z auta vyskočil a skončil v nemocnici, řidič a druhý spolujezdec zahynuli na místě. Policie auto doslova smetla ze silnice.

i Zdroj fotografie: Georgia State Patrol
                   

Ujíždět před policií se nevyplácí. Ani to seberychlejší auto není tak rychlé jako komunikace pomocí vysílaček. Jen pár minut od začátku ujíždění má za sebou řidič hned několik policejních aut. Ve vzduchu může být vrtulník, další auta se v koordinaci s pronásledovateli postaví ujíždějícímu řidiči do cesty. Jen málokdy to neskončí pomačkanými plechy, nebo i něčím horším. A dohra po zastavení pak probíhá v režimu zbraní připravených do akce.

Ujíždět policii se nevyplácí, jde o život. Bez nadsázky

Někdy řidiči skutečně nechtějí zastavit, a pokud policie uzná za vhodné, může se pokusit ujíždějící automobil zastavit pomocí speciálního manévru. Tak jako v americké Georgii, kde během policejní honičky došlo k tragickému incidentu. Ten si vyžádal dva lidské životy. Policie zveřejnila šokující video zachycující okamžik, kdy policista provedl manévr PIT na automobilu Jeep Grand Cherokee ve vysoké rychlosti. To vedlo k smrtelné nehodě.

iZdroj fotografie: Georgia State Patrol

PIT (Precision Immobilization Technique) je taktika pronásledování, která se používá k zastavení prchajících vozidel. Tato technika byla vyvinuta v USA a stala se součástí policejních postupů. Při PIT manévru pronásledující vozidlo obvykle narazí do zadní části prchajícího vozu. To způsobí jeho roztočení a ztrátu kontroly. Manévr PIT je technikou, kterou používají policisté k zastavení prchajících vozidel, ale zároveň s sebou nese riziko vážných nehod a zranění. Účinnost a bezpečnost manévru závisí na mnoha faktorech.

Techniku nelze použít vždy a všude, riziko je obrovské

Od rychlosti pronásledovaného vozu přes povrch silnice po dovednosti policistů. Je důležité, aby policisté zvážili všechna rizika před použitím této techniky. Takzvaný PIT manévr je jednou z disciplín, kterou praktikují relativně nově i čeští policisté. Manévr umožňují kovové rámy na přední části policejních vozů. Při tomto způsobu policisté narazí rámem do zadní části pronásledovaného vozu, který otočí a zastaví. To podle vyjádření Policie ČR vyžaduje zkušenost, přiměřenou rychlost a správné načasování.

iZdroj fotografie: Georgia State Patrol

Nejde jen tak sednout do auta a narazit do jiného vozu. Manévr se cvičí, školením procházejí přednostně policisté z hlídkových útvarů, prvosledových hlídek, obvodních oddělení, policisté vykonávající silniční dohled a také policisté z Pohotovostního a eskortního oddělení. Trénuje se na polygonu, kde policisté získají patřičný výcvik. Předtím však musejí projít všichni profesionalizací řidiče, kdy absolvují e-learningovou teoretickou výuku zakončenou testem. Následně absolvují i praktickou část.

Česká policie utrácí peníze daňových poplatníků. Baví se tím, za co běžné řidiče bez milosti pokutuje

Že je použití PIT manévru vždy rizikem, dokazuje zmíněný americký případ. Celý incident začal tím, že místní policie začala pronásledovat Jeep Grand Cherokee. Stroj se pohyboval vysokou rychlostí a řidič nedodržoval pravidla silničního provozu. Pachatel za volantem vozidla odmítl zastavit a pokračoval v úniku rychlostí přes 160 km/h. Jeden člověk z auta vyskočil ještě před provedením manévru.

Zastavovací manévr může skončit smrtí řidiče. Stane se…

Při pronásledování se policista rozhodl použít PIT manévr, aby zastavil prchající vozidlo. Následkem tohoto manévru se však Jeep Grand Cherokee dostal do vzduchu a následně narazil do bariéry, převrátil se a skončil na střeše. Při této tragické nehodě zemřeli řidič a spolujezdec. Policie na místě incidentu objevila v autě kulomet, což naznačuje, že řidič a spolujezdec byli podezřelí z trestné činnosti.

Další cestující, který uprostřed pronásledování vyskočil z vozidla, byl zatčen a převezen do nemocnice kvůli střelnému zranění, které utrpěl před samotnou nehodou. Znovu je třeba upozornit na skutečnost, že ujíždět před policií se nevyplácí. Pachatelé trestné činnosti na útěku samozřejmě budou mít na věc z logiky věci jiný názor. Ale „slušný řidič“, i kdyby byl nečekaně pod tlakem situace, by měl myšlenku na to, že ujede, vždy včas opustit. 

Myslíte, že má policie právo bourat do aut?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články