Zoufalé řešení krize: Výrobci skupují pračky a vykrádají z nich čipy. Budou nová auta prát na 40 stupňů?

Vyrobíte skvělé auto, dáte mu dobrou cenu a stejně ho neprodáte. Nemá čipy. Ze zoufalství vybrakujete pračky. Existuje přitom jedna firma, která ovládá celý trh. A je z Nizozemí.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Že je situace ohledně čipů v automobilovém průmyslu extrémně složitá, ví už i můj kocour, co kolem monitoru projde opravdu jen občas. Ty informace se na nás valí ze všech stran a jak jsem tuhle poznamenal, opravdu bych nyní na místo nákupčího automobilky nešel, i kdyby mi nabídli deset platů dopředu a padák zlatější než kliky na úřadu vlády. Té naší. Přesto, když člověk čte, jak se brakují čipy z praček, je mu úzko. Tohle vás pobaví. Nebo taky možná ne.

Létáme na Mars, a nevyrobíme čipy?

Může se to zdát jako paradox současného technologického světa: dokážeme poslat družici i s malým vozítkem a dronem na Mars, vozítko pak na dálku řídíme a díváme se na jím pořízené barevné fotky z povrchu Marsu, jako kdyby byly vedle v ulici. Každý druhý telefon vyšší třídy dokáže fotit a natáčet v kvalitě, která byla ještě před několika lety vyhrazena profesionálním přístrojům. Tohle všechno, a milion věcí k tomu umíme, a nedokážeme vyrobit více čipů?

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jakkoli by se mohlo zdát, že situaci vyřeší výrobní kapacity, zkrátka postaví se další hala (deset hal, sto hal) a bude se vyrábět, není to tak jednoduché. Na světě není zas tolik výrobců, kteří zvládají vyrobit čipy v požadované kvalitě. Navíc, tenhle obor má jedno specifikum. Abyste mohli vyrábět čipy, potřebujete k tomu technologii. A v Lidlu jí nekoupíte, to je jasné. Nicméně, celé to ještě podstatně zajímavější. Tuhle technologii totiž umí na světě jediná firma.

Poklad z Holandska na čtyři, a „sýry“ to nejsou

Ta firma se jmenuje ASML. Přičemž to „L“ znamená „Litography“. Dovolte malou odbočku a bleskový exkurs do technologie výrob čipů: k výrobě potřebujete systém pro EUV (extrémní UV litografii), která umožňuje vypálit obraz procesorů s roztečí mezi tranzistory 6nm a méně. V současné době je v provozu již 3nm proces, což obnáší zhruba 230 milionů tranzistorů na 1mm čtvereční. A tento systém vymyslel, vyrobil a nechal si patentovat jediný výrobce. ASML. Technologický klenot Holandska? O tom není diskuse.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tahle firma je ve velmi komfortní situaci. Objednávek má na několik let dopředu, firmy by jí doslova platily zlatem, kdyby mohla vyrábět rychleji. Nemůže. Navíc, na vývoz do pevninské Číny se vztahuje embargo, na které přímo dohlíží holandská vláda. Zřejmě ví proč. Číňané se před časem pokusili systém okopírovat. Nepovedlo se. A můžou se navíc „zbláznit“ z toho, že na Taiwan se embargo nevztahuje. Taiwanský TSMC je největší světový výrobce čipů, spojitost je jasná.

Řešení ukryté do kódu „Jemné prádlo na 40“

Co z toho plyne? Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. A protože moderní domácí spotřebiče jsou také plné čipů, napadlo jednoho nejmenovaného výrobce z branže zjistit, jaké že čipy se nachází v nejmenovaných pračkách. Výsledek šokoval. Velmi podobné těm, které momentálně postrádali. Řešení bylo netradiční, o to účinnější. Zkrátka ty pračky skoupili. Zřejmě to pořád vyšlo levněji, než odstavená auta na parkovištích. Tomu v zásadě věřím. Stejně jako věřím, že se najde lepší řešení. Odstavená auta nepomůžou ničemu. A nikomu.

Přijde vám takový krok smysluplný?

Zdroj: Bloomberg
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články