Rychlost a koordinace práce záchranných složek je zásadní pro záchranu lidských životů. Simulace rozsáhlé nehody na polské dálnici skončila velkým překvapením.
V důsledku stále většího rozšíření dálniční infrastruktury se častěji setkáváme s fatálními dopravními nehodami. V případě srážky aut je pro záchranu lidských životů klíčový včasný zásah. Každá minuta se tak počítá, a toho jsou si vědomi i složky záchranného systému. V Polsku proběhla jedna z nejrozsáhlejších simulací, která měla ukázat, jak dobře jsou polské záchranné složky na včasný zásah připraveny.
Dopravní situace na dálnicích
Dle údajů dostupných ze statistik Policie České republiky došlo v roce 2020 na českých silnicích k téměř 95 tisícům dopravních nehod. O život při nich přišlo 460 lidí. Téměř 80% z těchto nehod zavinili právě řidiči motorových vozidel a na svědomí mají celkem 90% z celkového počtu zmařených lidských životů. I přesto, že jsou nám smutné výsledky statistik připomínány denně v rádiích či televizi, řidiči jsou stále nepozorní.
I přesto, že následky nehody způsobené ve velké rychlosti na dálnici mohou být fatální nejen pro řidiče, ale také pro další účastníky silničního provozu, stávají se stále častěji. Nehody na dálnici jsou právě ty, na které se snaží záchranné složky zaměřovat. Při srážkách ve vysoké rychlosti je totiž pravděpodobné, že se do dopravní nehody nedobrovolně zapojí více vozidel a bude potřeba odborné pomoci při vyprošťování.
Rozsáhlá simulace
Simulace, které probíhají stále častěji, mají za úkol ukázat rychlost spolupráce záchranných složek při zásahu u hromadné nehody. „Při těchto simulacích mají naši kolegové možnost si v terénu vyzkoušet různé prvky silniční infrastruktury,“ popisuje velitel zásahu. „Jedná se například o rychloupínací závory, nouzové brány nebo zátarasy,“ dodává. Úkolem je včasně zajistit místo nehody, zachránit účastníky, ale také předejít dalším komplikacím v provozu.
V minulých týdnech záchranné složky provedly celkem 4 cvičení rovnou v několika polských vojvodstvích a s několika různými scénáři. Účel byl ale vždy stejný – zachránit co nejvíce lidských životů. Polští záchranáři ukázali při cvičení obrovskou profesionalitu, všechny zásahy totiž proběhly nad očekávání. „Jsme rádi, že si můžeme vyzkoušet takový zásah v rámci simulace,“ vysvětluje jeden z hasičů. „Na základě výsledků pak dostaneme zpětnou vazbu, která nám pomůže náš zásah ještě zefektivnit,“ dodává.
Vzkaz řidičům
„V případě, že jste svědkem dopravní nehody, snažte se hlavně chránit své vlastní bezpečí,“ vysvětluje jeden ze záchranářů. Lidé si totiž často neuvědomují, že jako svědci dopravní nehody se často vystavují zbytečnému nebezpečí. „Zastavte auto v bezpečné vzdálenosti, oblečte si výstražnou vestu, zbytečně nevstupujte na vozovku, pokud to není nezbytně nutné a zavolejte na číslo 112, kde vám poradí s dalším postupem,“ dodává.
Pokud také projíždíte okolo nehody, u které už zasahují záchranné složky, neohrožujte účastníky silničního provozu náhlým zpomalením. „Je jasné, že všichni jsme zvědaví. Důležité ale je neohrozit další lidské životy a mít úctu k zasahujícím hasičům,“ vysvětluje záchranář. „Zásah, obzvláště v případě smrtelné nehody, je velmi náročný. Záchranáři tak nemají mnoho prostoru z místa nehody vyhánět ještě zvědavé řidiče s foťáky,“ dodává.
Jak se zásah záchranných složek ve videu líbí vám?