Použití výstražného znamení alias blikaček jakožto odpustku při dopouštění přestupku?

Lidé mají zafixováno, že s blikajícím autem lze stát běžně na přechodu nebo chodníku, a že se v takovém stavu nejedná o žádný přestupek. Opravdu to tak je?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejspíš jste to během svého četného cestování také zažili, například když si potřebujete někde něco krátce vyřídit, jenže není zrovna kde zaparkovat, a vítá vás akorát zákaz zastavení. Každý řidič svůj vůz nejspíš nechá trochu jinde, všichni ovšem zapnou varovné blinkry. V hlavě si to nejspíše přeloží klasicky jako „ale je to přece jen na pár minut, tak to nevadí, ne?“ Ovšem těch pár minut je podle mnoha policejních hlídek často i pár hodin.

Chodníky, pěší zóny, vyhrazená stání

To je jen několik míst, kde řidiči bez jakéhokoli oprávnění odstavují tímto způsobem svoje vozidla. Jenže „blikačka“ má oprávnění jen v případech skutečného ohrožení a paragraf 31 zabývající se výstražnými znameními takové situace přesně vymezuje. Řeší klakson, světelná znamení i výstražné světelné zařízení. Ono kostrbaté označení popisuje právě tolik populární varovné blinkry. Takže na jakou situaci sedí?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Litera zákona je jasná a definice podmínek říká, že „je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, dává řidič světelné výstražné znamení zapnutím výstražného světelného zařízení.“ Jinou situaci použití varovných blinkrů zákon nezná a tudíž je cokoli jiného nepřípustné.

Správné situace pro oprávněné použití

V souladu se zákonem jsou blinkry použity na konci kolony na dálnici, při příjezdu k nehodě a v dalších krizových situacích. Jakékoli klasické parkování rozhodně tento důvod nezakládá. Zapnutí je navíc možné jen na „nezbytně nutnou dobu.“ Množí řidiči si ovšem stále myslí, že varovným blinkrem omluví jednání v rozporu s platnou dopravní legislativou, plus se případný zásah strážníka snaží vyřešit haldou nejrůznějších výmluv.

iZdroj fotografie: Depositphotos
PRAGUE, CZECH REPUBLIC – JUNE 27, 2017: The patrol of Municipal Police of the City of Prague (in blurred motion) respond to an emergency call on June 27, 2017.

Jenže při absenci jakékoli krizové situace nehraje blikačka žádnou roli a lidé zkrátka nevědí, kdy a jak ji skutečně používat. Pro ně je to jen způsob, jak oznámit, že vůz nebude odstaven po dlouhou dobu, a oni se k němu vzápětí vrátí. Na postoji k takovým řidičům se shodují strážníci bez ohledu na lokalitu působnosti. Řidiči rozsvěcejí chybně blikačku jako jakousi formu „odpustku“ a spoléhají se na to, že to strážníci nechají být. Také potkáváte takové řidiče?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články