Vánoční svátky plné návštěv, víkend v podobném duchu a potom ještě Silvestr a Nový rok. To jsou dny, kdy pijeme více než obvykle. Často však musíme také řídit. A zde je třeba být na pozoru. Alkohol z těla nezmizí tak rychle, jak si myslíme.
Alkohol zvyšuje riziko nehody
Podle řada průzkumů stačí 0,5 promile a už se riziko nehody zvyšuje čtyřikrát. Dosáhnout této hladiny alkoholu přitom není nijak složité. Jsou to dva panáky tvrdého alkoholu. Pokud vyjedeme s 0,8 promile, je riziko nehody vyšší dokonce desetkrát.
Opomíjet nelze také na rizika spojená s policejní kontrolou. Pokud nám je naměřeno pod 1 promile, pácháme přestupek, ze kterého však obvykle plyne jak vysoká pokuta, tak zákaz řízení. Pokud je hladina alkoholu již nad promile, je to trestný čin, a tedy mnohem horší následky.
Raději alkohol tester, než online kalkulačky
Mnoho lidí využívá ke zjištění alkoholu v těle různé online kalkulačky a mobilní aplikace. Ty mohou být dobrým pomocníkem ve chvíli, kdy si počítáme kolik toho můžeme vypít, abychom byli v určitý čas takzvaně čistí. Pamatujte však, že jsou jenom orientační a výsledek z nich nemusí odpovídat skutečnosti. A klidně se mohou seknout i o několik hodin.
Lepší volbou by měl být vždy alkohol tester, který dnes může být otázkou několika set korun. Pravdou sice je, že s určením přesné hodnoty alkoholu v dechu mohou mít problém, ale to zase až tak nevadí. Nejste policie, která potřebuje určit přesnou míru. Vy potřebujete mít nulu. Pokud se ukáže na displeji, znamená to, že jste čistí a že skutečně už můžete bez obav vyjet.
Trvá to dlouho
Pamatujte si, že lidské tělo v průměru potřebuje asi 2–3 hodiny k tomu, než spálí 20 g čistého alkoholu. A toto množství najdete zhruba v jednom velkém panáku tvrdého alkoholu, v jenom dvanáctistupňovém pivu, nebo ve dvojce vína. Na krátkých návštěvách u známých raději nepijte ani to.