Obdarování potomka či mladšího sourozence patří mezi poměrně obvyklé způsoby, jak mladého člověka vybavit vlastním automobilem. Je ovšem potřeba darovat s rozvahou.
Darovat auto potomkovi k narozeninám jako odměnu za ukončení studia nebo třeba jen tak pro radost je pro spoustu rodičů ideální způsob, jak ocenit mládežníka a pomoci mu na jeho cestě k samostatnosti. Jaká jsou ale úskalí? Liší se převod na příbuzného od převodu na úplně cizí osobu? Jelikož jde o převod poměrně hodnotné věci, je potřeba být vždy obezřetný a seznámit se s právní úpravou. Nic složitého to ale v důsledku není.
Zákonné podmínky darování automobilu
Pokud se rozhodnete převést svůj automobil na člena rodiny, zřejmě vás překvapí, že soukromé právo v zásadě nebere na příbuzenský vztah žádný ohled. Podle občanského zákoníku jednoduše dojde k převodu vlastnického práva k movité věci. Darování upravuje § 2055 a následující zák. č. 89/2012 Sb. „Občanský zákoník“. Nahlédneme-li do paragrafů, zjistíme, že pro převod movité věci obecně není zapotřebí písemné smlouvy.
Nenechte se zmást požadavkem písemné smlouvy pro věc zapsanou ve veřejném seznamu. Ačkoliv se automobily zapisují do registru silničních vozidel, který je blíže upraven v § 4 zák. č. 56/2001 Sb. „O provozu vozidel na pozemních komunikacích“, nejde v případě registru silničních vozidel o veřejný seznam, jak jej chápe občanský zákoník. Samotný § 4 zák. č. 56/2001 SB. definuje registr jako informační systém veřejné správy, což už ze samotného znění není totéž jako veřejný seznam.
Tipy pro sepsání darovací smlouvy a přepis automobilu
Pokud budete darovat automobil, rozhodně volte písemnou formu. Nikdy nevíte, co život přinese, a nejednomu štědrému rodiči se stalo, že nad darem hořce zaplakal. Pokud si opravdu nevíte rady se smlouvou, obraťte se na právního specialistu – nejlépe notáře. Na rozdíl od advokátů poskytují notáři služby dle pevného tarifu. Můžete tak lépe odhadnout cenu vypracování smlouvy. Většina lidí nicméně zvládne sepsat jednoduchou darovací smlouvu sama.
Jakmile budete mít vyřešeno darování, je nutné požádat na příslušném obecním úřadu obce s rozšířenou působností o zápis změny vlastníka vozidla. Darovací daň byla sice zrušena, ale příjmy z darů stále podléhají zdanění v rámci daně z příjmů. Dobrou zprávou nicméně je, že příjmy z darování v přímé příbuzenské linii zdanění nepodléhají. Podobně tomu je i v pobočné linii v případě sourozenců, strýců, tetiček, apod. Blízcí příbuzní se tedy finančního úřadu bát nemusí.