Přestaňte startovat špatně jako 73 % řidičů. Kvůli této školácké chybě zbytečně devastujete motor svého auta

Opravdu si celý život myslíte, že jste své vozy startovali správně? Patrně i vás vyvedeme z velkého omylu. Jakými způsoby lze při startování auta chybovat a jaké to bude mít následky? Tak přesně to si nyní osvětlíme.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

Pokud startujete svůj vůz tak, že otočíte klíčkem v zapalování (případně stisknete startovací tlačítko), hned na to zařadíte rychlost a rovnou se rozjedete, pak vítejte v „klubu“ řidičů, kteří zkracují živostnost motorů svých čtyřkolových miláčků. A to bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o motor benzínový, anebo dieslový. A to není jediný prohřešek, který mnoho řidičů na svém voze při startování páchá.

Pravidlo deseti vteřin od otočení klíčkem

Poté, co vůz nastartujete, byste měli správně chvíli počkat, než se rozjedete. Proč? Měli byste totiž dát motoru svého auta čas, aby se v něm olej dostal všude tam, kam patří. A na to stačí třeba jen 10 vteřin, než zařadíte rychlost a rozjedete se – tedy za běžných teplot nad nulou. V zimě se vyplatí počkat ještě o chvilku déle, protože motorový olej má vlivem nízkých venkovních teplot tendenci houstnout, a tím pádem mu ve srovnání s teplými měsíci trvá déle, než se dostane do všech potřebných částí motoru.      

V tomto případě se ovšem nejedná o nějaké zahřívání motoru. Motor je nutné zahřát před tím, než s vozem pojedete cíleně rychle, ale to se netýká startování, kterému se věnujeme v tomto článku.

Sešlápnutí plynu na podlahu? Vůbec ne!

Nicméně okamžitým rozjezdem po nastartování vozu chyby řidičů ve spojení se startováním nekončí. Častým prohřeškem je v případě aut s manuální převodovkou v momentu startování také přehnané sešlápnutí plynového pedálu. Někteří řidiči to dokonce dělají záměrně a myslí si, že jim tak vůz nastartuje rychleji.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To je ovšem velký omyl. Přehnaně velká dávka plynu způsobí jedině to, že motor bude mít problém správně nakombinovat množství paliva se vzduchem a ve finále bude startovat obtížněji, v horším případě dokonce nenastartuje vůbec. Dříve se říkalo, že se motor tzv. „přechlastá“, což motoru rozhodně neprospěje, a už vůbec ne, pokud jeho majitel tímto způsobem startuje často.        

Nespleťte si klíčky

Další chybou je pokus o startování se špatnými klíčky. Možná se vám to zdá absurdní, ale nejeden automechanik by mohl vyprávět o tom, jak řešil poškozené zapalování, protože si majitel vozu spletl svůj klíček od vozu s klíčkem své partnerky nebo jiného člena rodiny (případně kolegy v případě, že se jednalo o vůz firemní). K takové záměně může dojít snadno. A nejčastěji v případě, že jedna rodina vlastní dva nebo i více vozů téže značky, u níž jsou samozřejmě klíčky velmi podobné.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozor na staré palivo a vybitou baterii

Ve střehu byste měli být také v momentu, kdy se rozhodnete nastartovat vůz, který dlouhou dobu (třeba jen několik měsíců) nejezdil. Jak benzín, tak nafta postupem času v palivové nádrži degradují a po nastartování s takovýmto starým palivem může dojít k poškození motoru. Stejně tak je třeba dodržovat tankování správného typu paliva a nesnažit se ušetřit peníze tím, že například do vozu, který vyžaduje Natural 98, budete z důvodu úspory tankovat Natural 95.  

Poslední, co musíme ve spojení se startováním vozu zmínit, je stav autobaterie. Pokud je baterie vybitá a startování vám najednou trvá byť jen o pár vteřin déle, můžete zkusit baterii dobít. Pokud to však nepomůže a na zdlouhavém startování se nic nezmění, pak je nutné baterii vyměnit. I vybitá baterie může v konečném důsledku při jejím dlouhodobém používání poškodit motor vašeho vozidla.   

Správným startováním ušetříte nemalé částky

Jak vidíte, stačí při startování auta dodržovat pár jednoduchých pravidel, kterými pomůžete podpořit delší životnost jeho motoru. Každý z řidičů si přece přeje, aby jeho vůz fungoval bez problému co možná nejdéle, a aby nemusel investovat nemalé částky do oprav motoru. Takže vezměte rozum do hrsti a hoďte za hlavu chyby při startování, které jste možná dělali celé dlouhé roky. Vyplatí se vám to.  

Pomohl vám náš článek ke správnému startování, nebo jste vždy startovali správně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články