Převodovka je jednou z nejkomplikovanějších a nejdůležitějších částí auta. Zatímco někteří řidiči ví o převodovce první poslední, jiným stačí povědomí o její funkci během jízdy …další skupinu potom tvoří ti, kterým pojem „převodovka“ absolutně nic neříká. Je to pro ně jenom jakási řadící skříň, kterou určují převodový stupeň. Pojďme se podívat, jak vlastně funguje, co dělá a proč je tak důležitá.
Pro lepší představu, jak převodovka funguje, si pusťte video …
Auto bez převodovky nikam nepojede, a protože se jedná o složité ústrojí, je vhodné se o ni náležitě starat. S tím vám pomůže pochopení, jak vlastně převodovka funguje, a vyhnout se tak drahým opravám i spoustě stresu.
Jakou úlohu má převodovka?
Převodovka je stroj, který přenáší energii z motoru na kola auta. Zajišťuje, aby se energie rovnoměrně rozložila na 4 (4×4 auto) nebo 2 poháněná kola. V převodovce se zároveň nachází hydrodynamický měnič momentu, který umožňuje přenos krouticího momentu mezi hřídeli s různými otáčkami. U téhle operace využívá proudění převodovkové kapaliny uvnitř měniče, kdy při rozdílu úhlových rychlostí (rychlost rotace hřídele) dochází k násobení krouticího momentu.
Jednoduše řečeno, čím rychleji se motor otáčí, tím více točivého momentu přenáší tekutina uvnitř převodovky, a tím rychleji se otáčí kola.
Mohlo by vás zajímat: 8 věcí, které byste neměli dělat s manuální převodovkou a spojkou
Existují dva typy převodovek
Není převodovka jako převodovka. V autech se nachází dva na první pohled odlišné typy, a sice manuální a automatická. Hlavní rozdíl je v obsluze a ve spojce. Mnoho lidí si myslí, že se jedná o zcela odlišné převodovky, ale bohužel musím zkonstatovat, že tomu tak není, udržují se totiž zcela totožně. Na obou zmíněných typech nalezneme vlastní výhody i nevýhody.
Zatímco řidiči v Evropě raději sáhnou po manuální převodovce, ve Spojených státech vždy byly, a stále jsou, oblíbenější automaty. Důvodem vzniku automatické převodovky je, že zajišťuje zdaleka větší komfort při řízení, nemusíte se tak starat o řazení rychlostních stupňů, což se hodí hlavně ve stresových situacích (třeba prekérka, kdy se musíte rychle zařadit, a auto s manuálem vám chcípne).
Automatická převodovka zavčasu rozpozná, který rychlostní stupeň je zapotřebí zařadit. čímž šetří výkon motoru. K záporům automatu bych zařadil hlavně menší požitek z jízdy pro sportovně založené řidiče, a určitě bychom neměli zapomenout ani na zvýšenou spotřebu paliva. Člověk je přeci jenom někdy schopen vyhodnotit situaci lépe než stroj, který nevidí aktuální situaci na silnici, ani nepředvídá vaše myšlení.
Hlídejte množství oleje v převodovce
Jak moc je převodovka pro chod vozu důležitá, spousta z vás ví …a kdo ne, dozvěděl se to výše. A teď se pojďme podívat na její údržbu, protože rozhodně není nesmrtelná.
Důležité je, pravidelně kontrolovat hladinu převodovkové kapaliny (oleje), případně ji měnit a zvážit přidání různých aditiv, která zajistí větší životnost kapaliny a zvýší její účinnost. Ví to nejspíš každý, ale stejně to zmíníme (ono se to občas některým stane) – nikdy nejezděte na ruční brzdě, motor v zimě před jízdou aspoň trochu zahřejte, a objeví-li se výstražná signalizace, nechte auto odborně zkontrolovat.
Pro snadnou viditelnost je převodovkový olej zbarven růžově nebo červeně, přičemž by měl být průsvitný a dostatečně čistý. Viditelná nečistota nebo tmavá barva může být znakem zaplněného převodovkového filtru, který se stará o životnost kapaliny.
Každý model auta má svá specifika pro typ převodovkové kapaliny, kterou potřebuje. Tyta specifikace vyházejí z provozní teploty motoru a dalších faktorů, které jsou pro každý model jedinečné. Pro dosažení toho nejlepšího výkonu a zamezení možného poškození používejte vždy kapalinu doporučenou výrobcem automobilu (najdete v příručce vozidla). Na závěr bychom rádi upozornili, že používání nesprávného typu kapaliny může způsobit neplatnost záruky.
Vlastníte-li vůz s automatickou převodovkou, je potřeba měnit olej častěji. Je-li černý a smrdí spáleninou, nutně potřebuje výměnu. Hledejte v oleji drobné kovové částečky, které jsou signálem, že jsou některé části převodovky mechanicky opotřebené a dostávají se do oleje, z něhož mohou projít skrze olejový filtr až do citlivých částí převodovky.
Na kolik vyjde nová převodovka?
Bohužel se někdy stane, že i přes správnou péči dojde k poškození převodovky, a bude nezbytné ji vyměnit. Nevlastníte-li zrovna Rolls-Royce, nemusíte se ceny tolik bát. Jasně, sice to je zásah do financí, ale ne tak výrazný. Někteří automechanici nabízí výměnu manuální převodovky (včetně dílu a práce) za několik tisíc, ale umožňují i samotnou výměnu za cca 1 500Kč s tím, že si díl seženete sami. Nejdražší opravy se potom můžou vyšplhat na nějakých 15 – 20 tisíc, více ne.
Mohlo by vás zajímat: 6 věcí, které byste neměli dělat s automatickou převodovkou
Horší to mají majitelé auta s automatickou převodovkou, kde vyjde výměna i na pár desítek tisíc. Voláte-li tedy komfort, počítejte s tím, že něco stojí. A pouštíte-li do shánění převodovky na vlastní pěst – třeba někde na internetu – dejte si pozor, ať prodejci nenaletíte.