Problikávání dálkovými světly je obrovský risk. Dopravní expert radí, co dělat, když někdo bliká na vás

Řidiči, kteří blikají dálkovými světly, často porušují zákon. Blikat lze jen někdy, signál k uvolnění místa pro předjetí je nelegální.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Problikávání dálkovými světly je relativně běžným způsobem komunikace mezi řidiči na silnicích. Zpravidla znamená žádost o umožnění předjetí. Motoristé často netuší, že tímto typem dorozumívání porušují ustanovení § 31 zákona č. 361/2000 Sb. Tam se totiž píše, že je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla.

Použití dálkových světel definuje zákon, blikat s nimi jen tak nelze

Zákon dále říká, že místo zvukového výstražného znamení smí řidič dávat světelné výstražné znamení krátkým přerušovaným rozsvícením dálkového světla nebo přepínáním potkávacích a dálkových světel. Blikání jako pozdrav, nebo dokonce varování před měřením rychlosti je nezákonné. Nicméně je třeba připustit, že někdy může být lepší komunikovat na hraně zákona než nekomunikovat vůbec. A třeba bourat, nebo riskantně předjíždět.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je faktem, že v poslední době se projevuje agresivnější chování některých řidičů. Ti problikávají jako o život a vynucují si prostor na silnici. Podle průzkumu provedeného německým automobilovým portálem AutoScout24 přiznalo 41 % dotazovaných řidičů, že občas jezdí agresivně. Z toho 20 % respondentů připustilo, že používá problikávání dálkovými světly jako signál pro řidiče vpředu, aby uvolnili pruh pro předjíždění.

Agresivní řidič hledal záminku ke konfliktu. Našel ji v nevinném manévru a odstartoval šílenou jízdu, kamera ho neodradila

Dalších 8 % řidičů navíc kombinuje blikání světly se zvukovým signálem, tedy troubí. Co je však znepokojivé, je 6% skupina řidičů, kteří nejenže problikávají a troubí, ale také se tlačí na auto před sebou. Hulváti se snaží donutit uhýbat auto před sebou na pravou stranu silnice. Dokonce 2 % řidičů uvedly, že k tomu všemu ještě stahují okýnko a gestikulují, aby dali najevo svůj nesouhlas s chováním řidiče před nimi.

Blikání někdy funguje jako signál, aby druhý řidič uhnul z cesty

Je třeba poznamenat, že tento styl agresivního tlačení na přední vozidlo je většinou praktikován muži, zatímco ženy jsou v tomto směru umírněnější. Dopravní experti varují, že v takových situacích je klíčové zachovat klid. Nedoporučuje se brzdit, vybržďovat, gestikulovat na řidiče za vámi nebo se snažit ho „vychovávat“. Toto chování může vyprovokovat další agresi a vést ke zvýšenému riziku nehody. Co dělat, když se na vás někdo tlačí zezadu a bliká? Experti radí, že je třeba zachovat klid, nepanikařit, i když je auto nepříjemně blízko.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Je třeba dávat pozor na auto před sebou. Motorista nesmí znervóznět a při sledování vozu za zádí zapomenout vnímat, co se děje před ním. Stále musí dodržovat bezpečný odstup. Je extrémně důležité sledovat provoz, dívat se do zpětných zrcátek. Zachovat chladnou hlavu, a i když se člověk může cítit v právu a právem ohrožený, tak neprovokovat hulváta za sebou k ještě větší agresi. Nejlepší je jet tak, aby pirát co nejdříve odjel, ale neohrozil více nikoho jiného. Ukazovat dozadu nějaké posunky, vztyčený prostředníček a podobně, se nevyplácí. Může to situaci ještě zhoršit. 

Blikáte dálkovými světly?

Zdroj: AutoScout24
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články