Řidiči, kteří blikají dálkovými světly, často porušují zákon. Blikat lze jen někdy, signál k uvolnění místa pro předjetí je nelegální.
Problikávání dálkovými světly je relativně běžným způsobem komunikace mezi řidiči na silnicích. Zpravidla znamená žádost o umožnění předjetí. Motoristé často netuší, že tímto typem dorozumívání porušují ustanovení § 31 zákona č. 361/2000 Sb. Tam se totiž píše, že je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla.
Použití dálkových světel definuje zákon, blikat s nimi jen tak nelze
Zákon dále říká, že místo zvukového výstražného znamení smí řidič dávat světelné výstražné znamení krátkým přerušovaným rozsvícením dálkového světla nebo přepínáním potkávacích a dálkových světel. Blikání jako pozdrav, nebo dokonce varování před měřením rychlosti je nezákonné. Nicméně je třeba připustit, že někdy může být lepší komunikovat na hraně zákona než nekomunikovat vůbec. A třeba bourat, nebo riskantně předjíždět.
Je faktem, že v poslední době se projevuje agresivnější chování některých řidičů. Ti problikávají jako o život a vynucují si prostor na silnici. Podle průzkumu provedeného německým automobilovým portálem AutoScout24 přiznalo 41 % dotazovaných řidičů, že občas jezdí agresivně. Z toho 20 % respondentů připustilo, že používá problikávání dálkovými světly jako signál pro řidiče vpředu, aby uvolnili pruh pro předjíždění.
Dalších 8 % řidičů navíc kombinuje blikání světly se zvukovým signálem, tedy troubí. Co je však znepokojivé, je 6% skupina řidičů, kteří nejenže problikávají a troubí, ale také se tlačí na auto před sebou. Hulváti se snaží donutit uhýbat auto před sebou na pravou stranu silnice. Dokonce 2 % řidičů uvedly, že k tomu všemu ještě stahují okýnko a gestikulují, aby dali najevo svůj nesouhlas s chováním řidiče před nimi.
Blikání někdy funguje jako signál, aby druhý řidič uhnul z cesty
Je třeba poznamenat, že tento styl agresivního tlačení na přední vozidlo je většinou praktikován muži, zatímco ženy jsou v tomto směru umírněnější. Dopravní experti varují, že v takových situacích je klíčové zachovat klid. Nedoporučuje se brzdit, vybržďovat, gestikulovat na řidiče za vámi nebo se snažit ho „vychovávat“. Toto chování může vyprovokovat další agresi a vést ke zvýšenému riziku nehody. Co dělat, když se na vás někdo tlačí zezadu a bliká? Experti radí, že je třeba zachovat klid, nepanikařit, i když je auto nepříjemně blízko.
Je třeba dávat pozor na auto před sebou. Motorista nesmí znervóznět a při sledování vozu za zádí zapomenout vnímat, co se děje před ním. Stále musí dodržovat bezpečný odstup. Je extrémně důležité sledovat provoz, dívat se do zpětných zrcátek. Zachovat chladnou hlavu, a i když se člověk může cítit v právu a právem ohrožený, tak neprovokovat hulváta za sebou k ještě větší agresi. Nejlepší je jet tak, aby pirát co nejdříve odjel, ale neohrozil více nikoho jiného. Ukazovat dozadu nějaké posunky, vztyčený prostředníček a podobně, se nevyplácí. Může to situaci ještě zhoršit.