Divili jste se někdy, proč se pořád říká, že auto má pod kapotou tolik a tolik koní? Dneska se tomuto údaji podíváme trošku na zoubek.
Výkon 221 Kw nebo krásný 300 koní? Co z toho je pro poslech příjemnější? Nejspíš to bude to krásně kulaté číslo, pod kterým si navíc představíte cválající stádo silných hřebců. Maximální výkon spalovacího motoru – nebo stručně výkon – je asi nejatraktivnějším údajem, který každý automobilový nadšenec hledá jako první. Nutno poznamenat, že navíc není nejpodstatnější, tím je maximální hodnota točivého momentu – to jen na okraj.
Kde se ti koně vzali a jaká je jejich historie?
Za popularitou veličiny je nejspíš i dodnes občas použitá jednotka. I když se – hlavně u motorů – používá už desítky let výkon v kilowattech, hlavně anglosaská literatura stále používá koňské síly, nebo stručněji koně. Jedním z faktorů je tradice, pak také jednoduchá skutečnost, že lidé si tu sílu uvedenou v koních prostě lépe představí. Poprvé se objevila na počátku 18. Století, kdy ji zavedl slavný James Watt.
Ten rapidně zdokonalil parní stroj, čímž otevřel cestu jeho masivnímu využití, takže vlastně spustil v Británii průmyslovou revoluci. Koňská síla vznikla jednoduchým překladem zkratky HP z angličtiny. Koňská síla byla výbornou analogií pro prezentaci síly parního stroje, protože živí koně tehdy představovali dominantní pohon. Watt pak snáze ukázal výhody parního stroje, který nepotřebuje potravu, odpočinek, údržbu, netrpí chorobami a neumírá.
Vznik jednotky v dolech s poníky
Watt pozoroval, jak poníci v dolech zvedají v tzv. žentouru kbelíky s uhlím. Zapojený poník vytáhl za jednu minutu náklad 22 000 stopliber, běžný kůň ale ještě mnohem víc. Watt tedy přidal polovinu a došel k údaji 33 000 stopliber za minutu. Následně vznikla definice – koňská síla je rovná výkonu podanému nepřetržitě pracujícímu koni v žentouru, který zvedá náklad o hmotnosti 180 liber a za hodinu ujde vzdálenost rovnou 144 kolečkům o poloměru 12 stop.
Definici ovšem časem narušily různé výklady stopy a liber. Metrická koňská síla například vyjadřuje jednu jako cca 735 wattů a pochází z Německa z 19. Století. Takže jestli narazíte na různé výkony v položkách HP a wattů, nejedná se o chybu, pouze o různý výklad stejného výkonu, který může pocházet z více zdrojů. Ve Francii roku 1960 byl pak 1 watt definován jako 1 joul vykonané práce za dobu 1 sekundy.