Renault se zbláznil a představil revoluční auto. Zážitek z jízdy posouvá do nové dimenze, mělo zůstat v tajnosti ještě 100 let

Na občas prezentované vize řešení dopravy v budoucnosti jsme si již od jednotlivých automobilek zvykli. Tato se však vymyká svou komplexností a promyšleností.

i Zdroj fotografie: Renault
                   

Renault, jako jedna z nejstarších automobilek na světě (přesně na Štědrý den 2023 bude Renaultu 125 let, založen 24. prosince 1898!!!), vždy udával tón v inovacích a nových směrech. Jen namátkou: první MPV v Evropě (Espace), revolučně řešené malé auto (Twingo) nebo první syntezátor hlasu v automobilu (Renault 11 TXE). Nejnovější projekt se jmenuje (velmi francouzsky) „Software République“ a měl by změnit mnoho z věcí, které nás dnes a denně obklopují v autě. Pojďme se na něj podívat společně.

Šest velikánů bok po boku s jedním cílem

Celkem šest velkých společností (Atos, Dassault Systèmes, Orange, Renault Group, STMicroelectronics a Thalesse) se spojilo, aby definovalo cíle směřující k udržitelnosti, spolehlivosti a bezpečné mobilitě. Do roku 2025 by se podle plánu tohoto ekosystému mělo představit deset nových služeb a produktů. Plán zahrnuje minimálně 50 start-upů a působnost ve více než 50 regionech. Společnosti současně vytvořily tým 100 lidí, z nichž se zrodil H1st vision – jedinečný koncept udávající směr vývoje.

Generální ředitel Fiatu odhalil důležité plány a budoucnost automobilky. Chce spasit svět a elektrifikovat Evropu

V automobilovém průmyslu tak můžeme očekávat revoluční vozy napěchované skvělými technologiemi. Software République již dva roky po svém založení upoutala pozornost na veletrhu Viva Technology 2023. Uvedla zde světovou premiéru konceptu kolaborativní mobility, který je sám o sobě velmi inovativní. Využívá „funkční technologie, které směřují k budoucnosti mobility plně zaměřené na uživatele.“ Dobrá, ale takto to umí formulovat každý průměrný „markeťák“.

20 inovací ve prospěch mobility budoucnosti

Co tedy vlastně stojí za revolučním konceptem vozu? Je to především kombinace 20 plně funkčních inovací. Těch společnost docílila pomocí „virtuální repliky, kterou má každý skutečný automobil. Nezávislé systémy jako infrastruktura, veřejné služby, různé kategorie uživatelů, nebo např. energetika tak spolu dokonale spolupracují a komunikují.“ Zní to na vás příliš fantasticky, asi jako když Mark Zuckeberg představoval svoje „Metaversum“ a nikdo nechápal, co tím vlastně chtěl říci?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Popravdě, ani my v redakci jsme z toho příliš moudří nebyli, ale jsme schopni to připsat tomu, že se zkrátka pohybujeme v příliš přízemních mantinelech a tyto vize budoucnosti nechápeme. Zkusíme to tedy ještě jednou: „Díky digitálnímu dvojčeti umožňuje technologie simulovat situace reálného světa. Dokáže pracovat s modely i vizualizacemi a jedinečně je propojovat. Tato propojenost s prostředím udržuje H1st vision nepřetržitý dialog ve fyzických i digitálních ekosystémech.“

Toyota ukáže revoluční automobil budoucnosti, který změní dějiny. Dlouho jsme čekali, ale bude to stát za to

Neustálý kontakt se situací vně i uvnitř vozu

„Mluvíme zde o autentickém zážitku, který zcela přesahuje automobilovou mobilitu. Společnost cílí na vizi budoucnosti namísto konceptu a dává jí hmatatelnou podobu. Dvacet inovací nabízí zážitek zaměřený zcela na uživatele. Poskytuje komfort řidiči, cestujícím a současně všem ostatním účastníkům silničního provozu. H1st vision poskytuje uživateli například bezpečný biometrický přístup do vozidla. Je zde posílen a rozprostřen zcela jedinečný interiérový zážitek zvuku.“

„Společnost samozřejmě zahrnula optimalizaci dojezdu a nabíjení baterie, ale jedinečnou podporu získá řidič také v neustálém monitorování svého zdravotního stavu a technického stavu automobilu. Jak cestující, tak ostatní účastníci silničního provozu jsou prediktivně varováni při hrozícím nebezpečí a ochrana cestujících je tedy na velmi vysoké úrovni. Toto inteligentní vozidlo demonstruje to nejlepší, co vzniklo propojením šesti velkých společností. Demonstruje, jak silný může být model spolupráce silných partnerů a jak efektivní dokáže být spojení technologií.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zní to zajímavě a nezbývá než si počkat na výsledek. Software République je tvořen respektovanými společnostmi, celý koncept byl týmem H1st vision vyvinut během šesti měsíců. Auta s implantovanými funkcemi přichází ve fyzické i virtuální podobě a tento způsob řešení otevírá další dveře k vytváření průmyslových projektů, které budou Evropu posouvat k vizi kontinentu s nejvyšší úrovní mobility. Jak to vidíte vy, mohl by tohle být jeden z prvních projektů na cestě do budoucnosti dopravy? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Kolik bodů (1 až 10) dáváte této revoluci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články