Vyrazit do provozu s alkoholem v krvi je hrubý prohřešek proti lidskosti, bez nadsázky. Nelze tolerovat ani 0,1 promile.
Jízda pod vlivem alkoholu je extrémně těžkým prohřeškem jak proti bezpečnosti provozu, tak i proti samotné lidské slušnosti a ohleduplnosti. Kdo pije, nesmí za volant usedat. Existují státy, kde je určitá tolerance na alkohol, ČR k nim ale nepatří. Není tak na místě spekulovat, jestli jedno malé pivo před cestou je, či není škodlivé. Do redakce nám přišel e-mail od čtenáře pana Jiřího B., který jsme se rozhodli po přečtení zveřejnit v plném rozsahu.
U nás je nulová tolerance, test nesmí prokázat žádný alkohol
„Alkohol za volantem nijak neschvaluji,“ píše čtenář pan Jiří, „vůbec, sám nepiji a jsem téměř abstinent.“ E-mail pokračuje relativně osobním rázem. „Nemám nic proti konzumaci alkoholu, sám mám řadu přátel, kteří pijí,“ pokračuje čtenář. „Alkohol za volantem ale plně odsuzuji. Jak je to ale s alkoholem, když jede člověk na kole? Znám bohužel cyklisty, kteří jezdí na kole a pijí alkohol nejenom předtím, ale i během jízdy.“
A e-mail pokračuje vlastní zkušeností pana Jiřího z jeho okolí. „Kamarád mi říkal o tom, jak jel na kole, nadýchal 0,8 promile a zastavila ho policie,“ pokračuje čtenář, „ovšem on prý jenom platil pokutu a nepřišel o řidičák, je to možné?“ Věc je v zásadě taková, jak ji pan Jiří vnímá. Nejprve k tomu, co se stane, když řidič automobilu usedne za volant po požití alkoholu a tzv. nadýchá. Záleží i na tom, kolik řidič alkoholu nadýchá. Pokud jde o méně než 0,3 promile, tak se jedná o přestupek.
U toho ve správním řízení hrozí řidiči pokuta ve výši 2 500 Kč až 20 000 Kč a zákaz řízení od 6 do 12 měsíců. Za přestupek nejsou uděleny body. Řízení pod vlivem alkoholu s detekcí nad 0,3 promile v krvi, to už je horší. To je už řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému a věc nelze řešit udělením příkazu na místě. Je zahájeno správní řízení, ve kterém řidiči hrozí sankce 2 500 Kč až 20 000 Kč.
Pro cyklisty platí jiný metr, ztráta řidičáku a body nehrozí
Za spáchání tohoto přestupku se udělí zákaz činnosti řízení motorových vozidel, a to na 6 měsíců až jeden rok. Jak je to ale u cyklistů? Těm přičtení bodů a ztráta řidičského průkazu nehrozí. Za porušení pravidel jim oproti řidičům automobilů hrozí jen pokuta. Kvůli danému přestupku způsobenému při jízdě na kole nemohou přijít o řidičské oprávnění k řízení automobilu a cyklisté nemohou za přestupek dostat trestné body.
Trestem je pokuta od 2 500 Kč do 20 000 Kč. Ale body ne. Takže i když je jeden a ten samý člověk cyklista i řidič automobilu, respektive vlastní řidičský průkaz skupiny B, nepřijde o něj. Ne pokud pije alkohol a jede na kole. Z pohledu etiky už je to samozřejmě jiné. A to už by mohlo dojít i na kontroverzní téma cyklistických stezek vedoucích třeba po vinicích.