Řidič sám na sebe zavolal policii a žádal, aby dostal pokutu. Strážník na dispečinku nevěřil vlastním uším

Zavolat policii na druhé, to je u nás bohužel běžné, ale aby člověk udal sám sebe? Řidič zaskočil policistu a trval na vyslání hlídky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zatloukat, zatloukat, zatloukat. Motto prezentované někdejším psychiatrem Miroslavem Plzákem si berou k srdci zejména řidiči aut. Před policejní kontrolou jsou schopni kroutit se a vymlouvat. Přestože mohou mít před očima jasný důkaz na kameře, budou tvrdit, že tak rychle nejeli. Mnoha lidem je takové chování přirozené, je pak výjimkou, když se chová někdo jinak a na místě se při policejní kontrole přizná.

Lidi udávají druhé policii, to je bohužel běžné. Ale udat sebe?

Ovšem zavolá-li někdo na policejní linku s tím, že se sám udá a žádá pokutu, je to doslova šokující. Takový šok zažil před časem operační důstojník na centrále Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Stalo se to, že se na tísňové lince 158 ozval muž, osmatřicetiletý řidič kamionu. Tomu, co žádal, nemohl policista nejprve uvěřit. Kamioňák chtěl, aby mu dopravní policisté přijeli na dálnici uložit pokutu za spáchaný přestupek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Policejní důstojník byl jeho požadavkem skutečně velmi překvapen. I z důvodu, že si na operačním středisku nikdo nepamatoval, že by v minulosti někdo takovou prosbu již vznesl. Nicméně policista vyslal na čerpací stanici na dálnici D11 hlídku kolegů z Dálničního oddělení. Ta měla jasný úkol, vše na místě prověřit. Dálniční hlídka na místě skutečně zjistila, proč se viník aktivně přiznal ke spáchání deliktu a žádal udělení trestu.

Bentley za 12 milionů ukraden Německu. Policie ho brzy našla, ale v Polsku

Řidič kamionu si byl totiž vědom, že porušil takzvané sociální předpisy. Ty specifikují povolenou dobu řízení a nařizují povinné přestávky během jízdy. Řidič měl namířeno do Německa a vlastně uvažoval velice racionálně a logicky. Přestupek spáchal, s tím už se nedalo nic dělat. Ale šlo o to zvolit co nejmenší a nejpřijatelnější formu trestu. A v Německu jsou tyto delikty posuzovány daleko přísněji než u nás.

To byl důvod, proč řidič volal českou policii. Proto chtěl kamioňák vjet na německé území s již vyřešeným přestupkem. Podle dostupných informací se v Německu pokuty za tento druh porušení předpisů pohybují v řádech desítek tisíc korun. Policisté s přihlédnutím k polehčující okolnosti, jako je doznání a účinné lítosti, udělili na místě blokovou pokutu na spodní hranici.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Řidič dostal k úhradě pokutu ve výši 1 000 Kč. A to za tento přestupek bylo možné uložit blokovou pokutu až do výše 5 000 Kč. Věc neudělala zřejmě radost provozovateli vozidla. I ten byl totiž odpovědný za dodržování povinností řidiče daných zákonem. V jeho případě už se ale „hrálo“ o vyšší peníze, ve dvojnásobné sazbě. Tam už šlo o pokutu do výše 10 000 Kč. 

Věříte, že se to stalo?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články