Novinka u sousedů pokračuje v procesu digitalizace, my jsme zašli ale ještě dál. Doklady nepotřebujete vůbec.
Pamatujete si starý občanský průkaz, který byl jako knížka? Mladším ročníkům to bude připadat asi už dost bizarní. Ale byla doba, kdy byla občanka papírová, v plastových deskách. A i řidičák byl papírový, dalo se do něj psát, prostříhávat. Dnes už máme na všechno kartičky obvykle v rozměru kreditních karet. A i to se pomalu a jistě stává minulostí, s digitalizací míří řada dokladů třeba do mobilních telefonů.
Staří lidé mají smůlu, online svět jim často není nakloněn
Digitální doklady v mobilu se stanou legální alternativou k těm fyzickým, přičemž vydávání tradičních karet stát zachová. To je aktuálně téma, které rezonuje na sousedním Slovensku. Místní řidiči se ptají, o co jde, jestli musí všichni hned na registr měnit si řidičské průkazy. Ne. Tento krok nepředstavuje klasickou výměnu dokladů, ale spíše jejich doplnění. Digitální doklady nejsou novinkou, nicméně u našich východních sousedů ano.
V zahraničí se s nimi experimentovalo již před lety. Některé z nich se dostaly i na Slovensko. Brzy se však očekává změna, která umožní mít v mobilních peněženkách nejen různé doklady, ale i ty nejdůležitější, jako jsou občanský a řidičský průkaz. V prosinci loňského roku se státy EU po více než půl roce od podání návrhu shodly na tom, že řidičský průkaz bude mít vedle fyzické i digitální formu. Digitální řidičský průkaz v mobilu má být plnohodnotnou alternativou k fyzickému.
Mělo by být jednodušší jej předložit při dopravní kontrole, obnovit či vyměnit, protože vše bude možné řešit online. Fyzické karty si však na Slovensku pravděpodobně zachovají i nadále. EU se zavedením digitálních dokladů do mobilů zabývá aktivně již od března loňského roku. Slovensko se do projektu zapojuje jako další členská země. Tato změna je příznivá zejména pro mladší generaci, pro kterou jsou chytré telefony běžnou součástí života. Starší část obyvatelstva může mít naopak obtíže s přijetím nových technologických standardů.
Kartičky zůstanou minimálně ještě pár let, mobil ale platí také
Tam ale zůstanou v rukách klasické kartičky. Nemusejí mít strach. Už teď je patrné, že senioři mnohdy v rámci online řešení administrativních záležitostí tápou. A to i u nás. Dobrou zprávou je, že digitální průkaz v mobilu nebude jedinou možností, jak se budou Slováci prokazovat. Fyzický občanský průkaz s bezpečnostními prvky bude zachován a digitální verze bude plnohodnotnou, ale dobrovolnou alternativou.
Tato novinka bude platná pro Slovensko jako celek, nikoli však pro jednotlivé obyvatele. Na Slovensku je projekt digitálních dokladů ve své úvodní přípravné fázi. Podle Zuzany Krištofovičové, mluvčí Ministerstva investic, regionálního rozvoje a informatizace SR, se uvedení evropské digitální peněženky, jejíž součástí bude i elektronický občanský průkaz, předběžně plánuje na rok 2026. V praxi by se digitální občanský průkaz v mobilu používal také k identifikaci občana při online komunikaci s úřady.
Policie umí zjistit totožnost i bez fyzických dokladů v ruce
Jednou z možných kritik veřejnosti může být, že ne všechny smartphony budou digitální průkazy podporovat. Budou existovat minimální hardwarové a softwarové požadavky. Tato omezení mohou ztížit přístup k digitálním dokladům pro některé uživatele. Přechod na digitální doklady v mobilu představuje pro Slovensko jistě významný krok vpřed v oblasti digitalizace a modernizace státních služeb. Tento krok přináší pohodlí a efektivitu, především pro mladší generaci. Ano, je třeba přiznat, že starší populace se může s těmito změnami potýkat.
Přesto je zachování fyzických dokladů důležité pro ty, kteří digitální technologie nechtějí nebo nemohou využívat. Digitální řidičský průkaz a občanský průkaz v mobilu tedy představují doplnění stávajících systémů, které nabídnou flexibilitu a přístupnost pro různé skupiny obyvatelstva. Není to samozřejmě jednoduché. S implementací digitálních dokladů se pojí i určité technické výzvy. Je potřeba zajistit, aby digitální verze byly bezpečné a důvěryhodné.
Vše, co je online, se dá zneužít, tady musí stát zajistit bezpečí
Je nezbytné, aby byla zachována ochrana osobních údajů a aby uživatelé měli jistotu, že jejich digitální doklady nebudou zneužity. Tento proces vyžaduje pečlivé plánování a spolupráci mezi státními orgány, technologickými firmami a občany. A teď jak je to u nás. Ano, i u nás platí, že člověk může mít doklady v mobilním telefonu. Ale my jsme šli ještě dál a platí, že doklady u sebe nemusíte mít vůbec. Samozřejmě že je tu více rovin. Pokud budete žádat v bance o úvěr, bez občanského průkazu to nepůjde. Nechytejte mne za slovo.
Ale doklady nemusíte mít běžně u sebe, není povinnost prokazovat se jimi policii. Občan se musí nechat ztotožnit, ale nepotřebuje k tomu doklady. Nemusí je mít u sebe. Stačí říct jméno a datum narození. Policista zadá iniciály do systému, a pokud vše souhlasí, je to v pořádku. Pokud si někdo, zejména ze starších lidí, myslí, že musí mít občanský průkaz neustále u sebe, není tomu tak. A to samé platí i pro řidičák.
Řidičák mít musíte, doklad jako takový u sebe ale nepotřebujete
Samozřejmě motorista musí mít řidičské oprávnění, ve smyslu platného povolení řídit motorové vozidlo dané skupiny. Ale kartičku nemusí mít fyzicky u sebe. Zatím to neplatí pro zahraničí, tam je třeba mít řidičský průkaz fyzicky u sebe. A i když se řeší téma evropské digitální občanky, bude to trvat minimálně ještě pár let, než bude systém plně spuštěn. Co si o tom všem myslím já? Je dobře, že člověk nemusí mít doklady u sebe pro kontrolu policií.
Ne vždycky to jde, jdu si zaběhat a občanku nutně s sebou mít nemusím. Ne že by byl problém si ji vzít, mobil si beru, ale jak ji vyndám z peněženky, zapomenu ji vrátit. Pro jednání s úřady už bych to viděl tak, že je v zásadě jedno, jestli bude mít člověk kartičku, nebo ji bude mít v mobilu. Dá se to ošetřit nějakým systémem, kdy třeba bude nutné ověřit přes občanku v mobilu svou identitu.
Ale to už dneska lze před identitu občana, respektive bankovní identitu. V zásadě nemám nic proti občanskému průkazu v mobilu. Co už se mi tak nelíbí, je koncept mezinárodních dokladů a shromažďování dat o lidech v jednom systému. To už je podle mého na pomezí Velkého bratra. Možná i za hranicí. Chápu, že lidem, kteří se fotí na Facebook a Instagram a online o sobě prozradí vše, to asi nevadí. Já nic netajím, ale mám rád své soukromí.