Zvířata na cestách jsou vždycky rizikem pro jízdu, které u nás není tolik běžné. Nicméně situace v Austrálii bývá naprosto odlišná.
Při jízdě autem se pozornost řidiče upíná pokud možno přes sebe na cestu a jakékoli vyrušení může vyústit v katastrofu. V takové situaci je nečekaný „útok“ divokého zvířete šokem a většinou zárukou nehody. U nás se toho naštěstí tolik stát nemůže a havárie kvůli zvěři jsou spíše sporadické. Jenže jiné země mají dost odlišnou situaci. Například v Indii na několik řidičů zaútočili nosorožci, takže řidič ujížděl doslova o život.
Úskalí řízení v Austrálii
Jezdit autem kdekoli v Austrálii je opravdu zkouška pozornosti a pevných nervů. Fauna je tu totiž mnohem bohatší, pestřejší a hlavně se zvířata pohybují naprosto všude. Například blízká setkání řidičů s klokany jsou tu zcela na denním pořádku. Jenže klokana obvykle vidíte z dálky a nevšimnete si ho, až když ho máte zcela před očima. Jenže takový pavouk velikosti ruky dospělého člověka, to je zcela jiný případ.
Nota bene večer, když osvětlení není ideální a jedete unaveni z práce domů. A přesně v takové situaci se vám po skle proběhne něco obrovského s osmi nohama. Vyděšený křik a zřetelné nadávky (jasně vypípané) na pořízené nahrávce mluví za své. Co by se svět všechno nedověděl, kdyby řidiči neměli v autech kamery. Pavouk pocházející nejspíš ze skupiny Araneomorphae musel celé posádce způsobit skutečný šok.
Panika i přes návyk
Řidiči po celé Austrálii jsou na blízké kontakty se zvířaty ve vozech navyklí. Jenže při blízkém setkání stejně panikaří, což předvedl i tento muž za volantem. Z předního skla se totiž pavouk podle všeho dostal dovnitř vozu – nejspíš spuštěným oknem. Jak je vidno ze záznamu, i přes potenciálně rizikovou situaci se nezměnil způsob jízdy. Řidič nezačal brzdit, ani se nepustil do jiných nebezpečných manévrů, které by byly pochopitelné.
Štěstím také bylo, že podle hlasů v nahrávce nebyl řidič sám a mohl se proto dále věnovat hlavně řízení, zatímco posádka se snažila vypořádat s pavoukem. Po vidění záznamu se situací tohoto typu můžeme být rádi, že v Evropě se nám něco podobného nejspíš nestane. Leda v případě, že si na nás kamarádi vymyslí kanadský žertík a podobného tvora nám do auta cíleně nastrčí. Jenže je pořád mnohem jednodušší sehnat mrtvou krysu nebo psí lejno.