Řidiči musí neprodleně odeslat žádost, jinak přijdou o řidičský průkaz. Koho se nepříjemná povinnost týká?

Úřady zrušily povinnost platit poplatek, přesto bez jeho uhrazení řidiči nedostanou zpět své řidičské průkazy.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

O tom, že se mění legislativa jak naše, tak i ta zahraniční, průběžně informujeme. Je to důležité v rámci cestování po evropském regionu, řidiči musí znát pravidla, která platí jinde. Ne všechny změny zákonů jsou ale pro české řidiče důležité. Polská legislativa teď prošla další změnou, která je spíše zajímavá pro naše čtenáře, než že by se jich nějak nutně týkala. Jde o zrušení registračního poplatku při žádostech ve věcech k řidičskému průkazu.

Poplatek pár korun může znamenat při nezaplacení problém

Poplatek byl do nedávna běžnou součástí transakcí spojených s žádostí o řidičský průkaz. Od 1. července 2023 tento poplatek již není nutné platit. Přestože se může zdát, že se jedná o příjemný krok směrem ke snazšímu úřednímu řízení, skrývá se zde důležitá podmínka. Pokud se řidič nechce ocitnout bez řidičského průkazu, musí podstoupit určitou proceduru. Registrovat se k úhradě poplatku byla povinnost při získání řidičského průkazu.

iZdroj fotografie: Ministerstvo dopravy

Tedy když člověk zažádal o doklad poprvé. Anebo při jeho znovuzískání po pozastavení. Nejednalo se sice o vysokou částku, v přepočtu jen pár korun (doslova), ale uhradit ho má svůj význam. Zrušení poplatku mělo totiž za následek určité komplikace. Nedoplacení drobné částky registračního poplatku by mohlo vést k tomu, že by orgány činné v trestním řízení považovaly řidičský průkaz za neplatný. Což by mělo pro jednoho vážné důsledky.

Po zrušení tohoto poplatku zůstává několik skutečností nezměněných. Od roku 2020 není nutné mít v Polsku u sebe fyzicky řidičský průkaz. Navíc policie nyní tedy nezabavuje řidičského průkazy v případě pozastavení na tři měsíce. Policista provede pouze záznam do Centrálního registru řidičů a věc je tak uzavřena. I když již registrační poplatek není povinný, řidičský průkaz se automaticky nevrací po uplynutí doby pozastavení.

Bez řidičáku přejel do protisměru a čelně rozsekal protijedoucí Passat na maděru. Děsivý karambol přežila kamera

Pro získání zpět je nutné podniknout další krok – odeslat žádost o vrácení zadržených dokumentů. Žádost lze podat osobně na úřadu nebo ji poslat poštou. Je však třeba mít na paměti, že dosud není možné vyřídit tuto záležitost elektronicky. Jestli to chápeme správně, tak mohou v Polsku pozastavit platnost řidičáků elektronicky, ale zpětně zažádat o doklad lze pouze osobně nebo poštou.

Úřední šiml stále řehtá, když už ne na úřadech, tak online

A i samotná žádost je absurdní, pokud systém „vidí“, do kdy končí platnost zadržení, proč by pak neměl vše automaticky opět uvést do normálu? Proč o to musí řidič znovu žádat? Celé to tak trochu připomíná situaci u nás, jednání s českými úřady je také někdy značně absurdní. U nás aktuálně není možné řídit bez toho, že by měl motorista fyzicky doklad u sebe. Jakkoli se o elektronických dokladech mluví, a to už v takové formě, že by měly dorazit skutečně zanedlouho.

iZdroj fotografie: Policie ČR

U nás je stále platné to, že na výzvu policisty je řidič motorového vozidla povinen předložit doklady podle odstavců policistovi ke kontrole. Co policie ověřuje? Každý řidič motorového vozidla je povinen mít u sebe předepsané doklady, a to platný řidičský průkaz, malý technický průkaz od vozu, doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem automobilu a osoby nad 65 let věku doklad o zdravotní způsobilosti.

Chtěli byste jezdit bez řidičáku u sebe?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články