Máme pro vás tip, jak pomocí dřevěného kolíčku na prádlo ušetřit za doplněk interiéru, který si kupuje skoro každý řidič. A mnohdy není levný.
Kolíčky na prádlo najdeme prakticky v každé rodině. Tento jednoduchý nástroj používají lidé v rámci sušení prádla již od nepaměti. Původně se jednalo o jakousi hrubě opracovanou dřevěnou sponu s výřezem do tvaru „V“, teprve v první polovině 19. století získal kolíček další konstrukční komponenty, díky kterým se s ním lépe pracovalo – nejprve dřevěný šroub a následně kovový drát. S ním se stal kolíček pružným a funkčním podobně, jako je tomu dnes.
Kolíčky nacházejí uplatnění i v moderních domácnostech
V současné době už mají kolíčky propracovanější systém pružinky a jsou k dostání jak v dřevěné, tak plastové formě. Možná, že tato drobná pomůcka již někomu připadá trochu archaická, ale hospodyňky dobře vědí, jak užitečný může být kolíček na prádlo i dnes. A třeba i při použití na skládacích sušácích, které jsou aktuálně tolik oblíbené. Pro svůj formát, stabilitu i skladnost.
Ne každý kus oblečení totiž na drátech či šňůrách sušáku dobře drží. Především oblečení ze syntetických materiálů má tendenci z nich sklouzávat na zem, a to rozhodně není nic, co byste v případě vypraného a voňavého prádla potřebovali.
Nicméně zatímco plastové kolíčky mají tendenci především při venkovním věšení prádla degradovat a časem praskají či se drolí, dřevěné kolíčky jsou prakticky „nesmrtelné“. No a právě dřevěná varianta kolíčku na prádlo je onou vychytávkou, kterou mazaní řidiči ve svých interiérech vozů používají. Lámete si hlavu s tím, k čemu jim slouží? Hned si to objasníme.
Dřevěný kolíček jako ten nejlepší osvěžovač
Takový dřevěný kolíček má totiž dvě klíčové vlastnosti. Jednak je snadné jej po interiéru vozu umístit prakticky kamkoli (a dobře drží), ale navíc je dřevo, ze kterého jsou kolíčky vyrobené, porézní a nasákavé. A právě o to tu běží. Taková obyčejná drobnost za pár korun (doslova za jednu korunu až dvě koruny za kus) dokáže v autě výborně posloužit jako osvěžovač vzduchu, respektive „vonítko do auta“, jak tuto záležitost řada řidičů slangově nazývá.
Jak si takový osvěžovač doma vyrobit? Je to až neuvěřitelně snadné. Stačí, když na jeho dřevěnou část (například na jeden z jeho konců) nakapete esenciální olej, případně jiné aroma, jež se pomalu uvolňuje do vzduchu, aby vám kolíček dokázal provonět kokpit vozu co možná nejdéle. Necháte aroma do dřeva kolíčku chvíli vstřebat a zaschnout a můžete kolíček aplikovat do auta.
Větrací mřížka dokáže aroma rozvonět nejvíce
Jak? Nejlepším řešením je cvaknout kolíček do mřížky výduchu větracího systému, respektive klimatizace vozu. Díky puštěnému větráku nebo topení se aroma na kolíčku maximálně rozvoní celým interiérem. Ovšem pokud by to na vás bylo moc, můžete vyluzující se aroma z kolíčku zredukovat tím, že kolíček přichytíte třeba na manžetu řadicí páky anebo ho prostě položíte do některé z odkládacích přihrádek.
Někteří motoristé kolíček v esenciálních olejích namáčejí i dlouhé hodiny, ale v tomto případně bych byl hodně opatrný. Aroma ve voze by pak mohlo být dosti agresivní až nepříjemné a mohla by vás z něj dokonce začít bolet hlava. Takže s intenzitou vonného oleje na kolíčku raději opatrně. Začněte raději s citlivou aromatizací kolíčku a teprve v případě, že by to bylo málo z pohledu intenzity vůně, případně výdrže voňavého kolíčku, pak zkuste aromatizaci dřevěného kolíčku zvýšit delším namáčením nebo namočením větší jeho části.
Zahrajte si na tvůrce vůní, možností je spousta
Zajímavé a i zábavné je vyzkoušet různé kombinace aromat na více kolíčcích zároveň. Zní to trochu jako alchymie, ale v případě, že trefíte správnou vonnou kombinaci, budete nakonec nadšení. Rozhodně ve srovnání s kupovanými osvěžovači vzduchu, jejichž aroma je mnohdy nepřirozené až řekněme chemické.
Kombinace vůni volte tak, aby vám pocitově dávaly smysl (například ovoce s kořením) a nezapomeňte také na své sezónní aromatické tužby. V zimě je mnoha lidem příjemné vdechovat vůně, jako je skořice, jablka nebo třeba pomeranče, zatímco v létě jsou v kurzu kyselejší citrusy či aromata peckovin a bobulovin (maliny, třešně, jahody apod.).
Úspora doslova zarážející
Když si spočítáte, kolik kolíčkovým aromatizérem v ročním horizontu ušetříte, budete určitě mile překvapení. Osvěžovače vzduchu stojí v obchodech od 50 (nejlevnější vonné stromečky) do 700 korun a více v případě designových gelových či jinak řešených aroma doplňků. A žádný z nich vám nevydrží uvolňovat vůně celý rok, takže je v průběhu roku řidiči kupují opakovaně.
Pro příklad některé vonné stromečky, které se zavěšují na zpětné vnitřní zrcátko, vydrží fungovat pouze několik dní, maximálně pár týdnů. Takže i kdybyste kupovali jen dva do měsíce v ceně 50 Kč, vyjde vás voňavý interiér auta za rok na 1 200 korun. A to jsme se zaměřili na tu skutečně nejlevnější verzi kupovaných osvěžovačů. Podomácku vyrobená alternativa vás bude stát jen zlomek této ceny, třeba jen stovku za rok podle ceny vonných olejů a četnosti jejich aplikace na kolíček.
Je zcela evidentní, že je vychytávka s dřevěnými kolíčky velmi praktická, laciná, ale navíc i vysoce funkční. A my vám přejeme, ať se odhodláte ji nejen vůbec vyzkoušet, ale ať se vám hned na začátku podaří natipovat kombinace aromat, která vám budou ve vašem voze příjemná a třeba i pozitivně zapůsobí v průběhu jízdy na vaši psychiku