Kdo vyjede v zimě a nesplní zákonem danou povinnost, nedojede daleko. Jde o bezpečnost, policie je nesmlouvavá a pokuta vysoká.
S příchodem zimního období a návalů sněhu se mění i podmínky na silnicích, zejména v horských oblastech České republiky. Řidiči se potýkají s neprůjezdnými či uzavřenými silnicemi, což klade zvýšené nároky na bezpečnou jízdu. Kromě přizpůsobení stylu jízdy na aktuální počasí – ano, v zimě to klouže víc než v létě – je také klíčové připravit auto. Jak? Zbavit jej veškerého sněhového nánosu a ledu. Ignorování této povinnosti může mít za následek vysoké pokuty.
Zima přináší pro řidiče řadu povinností, které v létě nejsou
Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích platná od února 2016 zavádí povinnost řidičů očistit své vozidlo od sněhu a ledu před každou jízdou. Mnoho řidičů však buď o této povinnosti neví, nebo ji jednoduše ignoruje. To může mít nepříjemné (finanční) následky. Pokud policie zastaví vozidlo řidiče, který nesplnil povinnost a auto neočistil, může na místě udělit pokutu až do výše 2 000 korun.
Očištění vozu není pouze záležitostí dodržení zákona, ale má také významný vliv na bezpečnost. Případy, jako pád ledové nálože z vozidla na jiné, jasně ukazují nebezpečí nesplnění tohoto nařízení. Existuje případ, že řidič, který nedodržel nařízení o očištění vozu, skončil u soudu s podmínečným trestem. Mírný sněhový poprašek od jedoucího neočištěného auta může vypadat neškodně, obrovský kus ledu se ale může stát smrtícím projektilem.
Jde jak o zdraví a život, tak také o finanční náhradu za bezohledné a lehkovážné chování v případě nehody s hmotnou škodou. Zákon o provozu na pozemních komunikacích výslovně zakazuje řízení vozidla s nečistotami, námrazou nebo sněhem, které omezují výhled řidiče vpřed, vzad a do stran. Stejně tak je zakázáno řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který může ohrozit bezpečnost provozu na silnicích.
Sníh padající z auta může škodit i zabíjet. Je to za pokutu
Pokuta za porušení těchto pravidel může být udělena na místě ve výši až 2 000 korun, ve správním řízení se pohybuje od 1 500 do 2 500 korun. Padající kusy sněhu a ledu jsou jedním z hledisek, druhým je omezená viditelnost z auta. Tak třeba pojišťovny upozorňují na význam očištěného skla. Okna bez očištění mohou způsobit nehody, například kolize s chodci. Soudních případů je celá řada.
Těch, kde řidič a jeho nedostatečně očištěné auto zavinily vážné nehody, vedly k podmínečným trestům a finančním náhradám v řádu milionů korun. Závěrem je třeba zdůraznit, že by řidiči neměli danou povinnost podceňovat. Kontrolu auta před jízdou a očištění od sněhu a ledu nejen stanovuje zákon, ale jde především o bezpečnost silničního provozu jako takovou. Nikdo asi nechce bourat, poškodit a platit cizí majetek, nebo nedej bože někomu ublížit. Je to jen pár minut práce navíc.