Řidiči v zimě vyjíždějí a od první minuty riskují pokutu 2 500 Kč. Kdo ani netuší, že porušuje pravidla a policie už ho má v hledáčku?

Kdo vyjede v zimě a nesplní zákonem danou povinnost, nedojede daleko. Jde o bezpečnost, policie je nesmlouvavá a pokuta vysoká.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

S příchodem zimního období a návalů sněhu se mění i podmínky na silnicích, zejména v horských oblastech České republiky. Řidiči se potýkají s neprůjezdnými či uzavřenými silnicemi, což klade zvýšené nároky na bezpečnou jízdu. Kromě přizpůsobení stylu jízdy na aktuální počasí – ano, v zimě to klouže víc než v létě – je také klíčové připravit auto. Jak? Zbavit jej veškerého sněhového nánosu a ledu. Ignorování této povinnosti může mít za následek vysoké pokuty.

Zima přináší pro řidiče řadu povinností, které v létě nejsou

Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích platná od února 2016 zavádí povinnost řidičů očistit své vozidlo od sněhu a ledu před každou jízdou. Mnoho řidičů však buď o této povinnosti neví, nebo ji jednoduše ignoruje. To může mít nepříjemné (finanční) následky. Pokud policie zastaví vozidlo řidiče, který nesplnil povinnost a auto neočistil, může na místě udělit pokutu až do výše 2 000 korun.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Očištění vozu není pouze záležitostí dodržení zákona, ale má také významný vliv na bezpečnost. Případy, jako pád ledové nálože z vozidla na jiné, jasně ukazují nebezpečí nesplnění tohoto nařízení. Existuje případ, že řidič, který nedodržel nařízení o očištění vozu, skončil u soudu s podmínečným trestem. Mírný sněhový poprašek od jedoucího neočištěného auta může vypadat neškodně, obrovský kus ledu se ale může stát smrtícím projektilem.

Do Čech přišla opravdová zima. Nezkušení řidiči opět spěchají, potom tančí piruety napříč dálnicí

Jde jak o zdraví a život, tak také o finanční náhradu za bezohledné a lehkovážné chování v případě nehody s hmotnou škodou. Zákon o provozu na pozemních komunikacích výslovně zakazuje řízení vozidla s nečistotami, námrazou nebo sněhem, které omezují výhled řidiče vpřed, vzad a do stran. Stejně tak je zakázáno řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který může ohrozit bezpečnost provozu na silnicích.

Sníh padající z auta může škodit i zabíjet. Je to za pokutu

Pokuta za porušení těchto pravidel může být udělena na místě ve výši až 2 000 korun, ve správním řízení se pohybuje od 1 500 do 2 500 korun. Padající kusy sněhu a ledu jsou jedním z hledisek, druhým je omezená viditelnost z auta. Tak třeba pojišťovny upozorňují na význam očištěného skla. Okna bez očištění mohou způsobit nehody, například kolize s chodci. Soudních případů je celá řada.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Těch, kde řidič a jeho nedostatečně očištěné auto zavinily vážné nehody, vedly k podmínečným trestům a finančním náhradám v řádu milionů korun. Závěrem je třeba zdůraznit, že by řidiči neměli danou povinnost podceňovat. Kontrolu auta před jízdou a očištění od sněhu a ledu nejen stanovuje zákon, ale jde především o bezpečnost silničního provozu jako takovou. Nikdo asi nechce bourat, poškodit a platit cizí majetek, nebo nedej bože někomu ublížit. Je to jen pár minut práce navíc.

Čistíte své auto před jízdou?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články