Rizika spojená s koupí ojetých pneumatik. Jak poznat ty vadné a nenaletět prodejci?

Koupě ojetých pneumatik je výrazně levnější než volba nových. Je však důležité si uvědomit, že taková investice se v konečném důsledku nemusí vyplatit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nákup použitých pneumatik se stává v poslední době velmi populární. Řidiče láká tato možnost především díky tomu, že jsou výrazně levnější než nové. V některých případech je však lepší si připlatit a vsadit na kvalitu. Vše záleží také na tom, na jakých cestách a jak rychle jezdíte. Každá pneumatika má totiž jiné vlastnosti a některé starší modely už nemusí být zrovna v té nejlepší kondici. Jízda na takových pneumatikách pak může být dokonce i nebezpečná.

Rizika spojená s provozem ojetých pneumatik

Pneumatika se sama o sobě skládá z několika částí a materiálů. Nejhorší jsou pak gumy z aut, které měly autonehodu. Při ní totiž může dojít k poškození neviditelných skeletů pneumatiky. Následně se několikanásobně zvyšuje riziko, že pneumatika při jízdě praskne. Tato závada se nedá zjistit pouhým okem, protože je tento drát umístěn uvnitř gumy. Pokud tedy máte nabídku na ojeté pneumatiky z auta po nehodě, rozhodně ji dobře zvažte, nemusela by se vyplatit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi další časté závady u použitých pneumatik jsou malé mikrotrhlinky po bocích nebo přímo na běhounu. Tato nepatrná vada může mít opět za následek právě prasknutí za jízdy, což je velmi nebezpečné. Nejčastěji dochází k prasknutí právě na dálnicích nebo rychlostních komunikacích, kde je tento problém ještě o to závažnější, že se automobil pohybuje vysokou rychlostí. U této vady také často dochází k prasknutí pneumatiky při zatáčení, kdy je na ni vyvíjen větší tlak.

Další rizika ojetých pneumatik

Kromě těch nebezpečných rizik spojených s nákupem ojetých pneumatik existují i další problémy. Jedná se například o vroubkovaný nebo nerovnoměrně sjetý povrch. Tento problém nemusí být na první pohled zjistitelný, ale v budoucnu dokáže pořádně znepříjemnit celou jízdu. Způsobí totiž nepříjemný hluk do kabiny, který se bude narůstat spolu s rychlostí vozidla. Dále se projeví také vibracemi do volantu a nestabilním chováním celého automobilu.

i

Jak se tedy dají poznat vadné pneumatiky

Rozeznání špatných pneumatik zpravidla není jednoduché. Obecně však platí pravidlo, že gumy starší 5 let představují větší rizika a mohou být dokonce i nebezpečné. Při koupi je důležitá také kontrola dezénu a podrobného stavu. Dezén by měl být minimálně o 2-3 mm větší, než je minimální stanovená hranice. Dále je třeba kontrolovat drobné praskliny, které by se mohly brzy zvětšit a napáchat více škody než užitku.

Experti navíc doporučují koupi pneumatik pouze prémiových značek, které jsou spolehlivější a mají lepší jízdní vlastnosti. Jsou také mnohem více odolné právě proti stárnutí a vnějším podmínkám. Navíc bývají také méně hlučné a lépe odvádí vodu. To všechno se projeví na celkovém pohodlí a bezpečnosti jízdy. Přestože jsou o něco dražší, určitě je lepší volit právě prémiové značky.

Zdroj: YouCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články