V současné době vysokých cen prakticky na všech frontách se vyplatí vzít rozum do hrsti a šetřit, kde se dá. Řidiči mohou ušetřit i díky takové drobnosti, jakou je obyčejný sáček s čajem, pokud ví, jak ho použít správně. A to nejen peníze, ale i zdraví.
Voňavé doplňky do interiérů aut jsou již dlouhá desetiletí mezi řidiči velice oblíbenou záležitostí. Někteří preferují vůně koření, jiní ovoce, a jiní zase aromata konkrétních rostlin či stromů. Nejznámější formou těchto doplňků jsou klasické „stromečky“. Ty vozili v autech už naši rodiče a které jsou běžně k dostání nejen na čerpacích stanicích a prodejnách s výbavou do aut, ale také v malých krámcích prakticky v každé obci.
Moderní vůně do auta i za 600 korun
Ještě oblíbenější se postupem času staly různé aromatizované figurky. Nebo třeba gelové polštářky, které už se nevěší na zpětné zrcátko, jako tomu bylo u „stromečků“, ale pomocí klipů se jednoduše instalují do mřížek výduchů větráků respektive klimatizací.
Tyto aroma „věcičky“ často voní podstatně lépe než zmíněné „stromečky“ a také vydrží vonět podstatně déle. U „stromečků“ nás nepřekvapí, když přestanou vonět za dva – tři dny. Ale zase jsou podstatně dražší. Zatímco „stromeček“ vyjde na 30 – 60 korun, tak kvalitnější vonící doplněk do vozu stojí klidně i několik set korun. Designová vonítka vyrobená ze dřeva pak koupíte klidně i za 600 Kč.
Roční náklady na voňavý vůz vás překvapí
Otázkou ve všech případech vůní do auta ovšem je, zda nevyluzují kromě své výrazné aromatické stopy také škodlivé látky. Ty pak ve svých vozech dýcháme, a mohou narušit naše zdraví. O této věci se mezi řidiči diskutuje již léta, ale faktem zůstává, že zatím žádná odborná studie výskyt zdraví škodlivých látek v aroma doplňcích do aut vysloveně nepotvrdila.
Nicméně cena, kterou za tyto voňavé drobnosti ročně zaplatíme, v souhrnu nemusí být vůbec malá. Jen si zkuste sami spočítat, na kolik vás aromatizovaný interiér vašeho vozu jen v horizontu jednoho roku vyjde. Já jsem ve svém případě došel k částce nejméně 1 200 korun, a to jen v jednom ze dvou aut, kterými já a moje rodina jezdíme. Tzn. při dvou autech už to dělá téměř 2 500 korun ročně, a to rozhodně není částka, kterou bych pokládal za zanedbatelnou.
Ušetříte se sáčkovým čajem
Pojďme tedy zkusit v tomto ohledu společně ušetřit a podívat se na velmi zajímavou alternativu, která ve srovnání s aroma doplňky do aut nestojí prakticky nic. Co že je tou lacinou náhražkou, u které navíc nemusíme dumat nad tím, zda nám nepoškozuje náš organismus? Budete se divit. Je to obyčejný sáčkový čaj.
Ano, sáčkový čaj skutečně dokáže moc pěkně provonět interiér. Stačí, když sáček s čajem za jeho přivážete pomocí jeho šňůrky ke zpětnému vnitřnímu zrcátku stejně, jako jste dosud zavěšovali vonící stromeček. Věřte mi, že budete překvapení, jak příjemně a autenticky může interiér vašeho vozu najednou vonět ve srovnání s řekněme dosti chemickými a nepřirozenými umělými vůněmi do aut.
Bohatá paleta přirozených aromat
Navíc máte k dispozici najednou neskutečně široku paletu aromat, která můžete libovolně obměňovat podle nálady, preferencí vašich spolujezdců, nebo třeba i sezónních oblíbených aroma témat. Nejčastěji budete patrně volit mezi různě aromatizovanými čaji, které jsou obohacené o ovocné, ale také kořeněné tóny. Mezi moje favority patří v rámci čajových aromat skořice, třešeň, ale také obecně citrusy.
A vězte, že jeden sáček čaje vás vyjde třeba jen na 2 koruny. I kdybyste jej měnili ve svém autě každý týden, vyjde vás ročně vůně z čajových sáčků na pouhou stokorunu.
Jen ne, aby vás napadlo poté, co už vám sáček přestane vonět, si z něj ještě stvořit čaj. Suché čajové lístky mají tendenci do sebe absorbovat vlhkost ze vzduchu společně s různými nečistotami. Nejen, že byste si na takovém čaji moc nepochutnali, ale patrně by ani nebyl příliš zdraví. Šetřit se vyplatí, ale jen odsaď posaď.