Fanouškovi automobilů se podařilo vybudovat pravděpodobně jednu z největších sbírek na světě. Ovšem předpokládat, že obsahuje modely nejrůznějších značek, je mylné.
Sbírání aut je sice zábavný, ale také přinejmenším hodně nákladný koníček. Obzvlášť, když si někdo může dovolit pořídit několik tisíc kousků do sbírky. Nejenže musí mít dost znalostí o všem, co se děje pod kapotou některých nejvzácnějších a nejdražších aut na světě, ale musí mít i místo, kde je uskladní nebo třeba mechanika, který je bude udržovat.
Luxusní a vybrané kousky
Za předpokladu, že sběratel disponuje odpovídajícím, nebo spíš neomezeným rozpočtem, může koníček přerůst skoro v posedlost. A vozový park se pak bez problémů může rozrůst na několik tisíc exemplářů, mezi kterými se dají najít i velmi exkluzivní automobily. Za tuto sbírku její majitel zaplatil sumu, která každému vyrazí dech.
Automobily jsou vášní milionů lidí na celém světě, ale jen někteří si mohou dovolit splnit si svůj sen a vlastnit alespoň jedno superauto za celý život. Když se ale někdo rozhodne je sbírat, je to ještě složitější. Překážkou pak nejsou jen peníze za samotný automobil, ale i finance na přízemnější záležitosti, jako je sklad, údržba, mytí.
Sultánův harém vozů
Nic z toho ale nemusel řešit majitel několikatisícové luxusní sbírky automobilů. Finance ani údržba nebo prostory, kde vozy uskladní, nejsou pro brunejského sultána překážkou. A tak si mohl Hassanal Bolkiah dovolit nashromáždit ve své obrovské hale více než 7 000 automobilů. Téměř všechny vozy jsou skvosty. Podle odborníků jejich hodnota přesahuje 5 miliard dolarů, tedy v přepočtu asi 107 miliard korun.
Sultán má na automobily velmi dobrý vkus, takže se jeho kolekce omezuje téměř výhradně na luxusní značky. Sbírá pouze Astony, Bentley, Ferrari, Lamborghini, Mercedesy, Porsche a Rolls Royce. V jeho sbírce jsou i další vozy jiných výrobců, ale jak sultán uvedl, nepatří jemu, ale členům jeho nejbližší rodiny.
Jaký vůz ze sbírky byste brali?