Koupit si Teslu znamená kromě ekologického pocitu také jeden zajímavý bonus: záběry z kabiny vašeho vozu uvidí víc lidí. A vaše data se dostanou do novin. No nekupte to.
Že Tesla opravdu není světovým lídrem v oboru správy a uchování dat, dokázala již před nedávnem, kdy si její zaměstnanci běžně přehrávali a navzájem posílali videa z palubních kamer Tesly včetně lechtivých a intimních záběrů. Nebo možná především těchto záběrů. Pochopitelně v autě nejenom řídíme, v autě se i milujeme. Opravdu ale toužíte po tom, aby se pak nad těmito záběry bavila partička uhrovitých chlapců v IT sekci Tesly? Vážně o tom pochybuji. A to není zdaleka všechno. Pojďme se na další kapitolu z knihy „Tesla a její data“ podívat společně.
Masivní únik 100 GB dat. Včetně Muskova sociálního pojištění
Jak před několika dny napsal německý Handelsblatt, německé úřady mají vážné náznaky možného porušování ochrany dat amerického výrobce, který u Berlína provozuje obří továrnu na baterie Gigafactory. Tesla totiž nedokázala dostatečně ochránit data zákazníků, zaměstnanců a obchodních partnerů, uvedl Handelsblatt s odkazem na 100 gigabajtů důvěrných dat, která do novin unikla prostřednictvím informátora. Neboli whistleblowera, abychom použili nyní módní termín. Neboli nespokojeného zaměstnance.
Soubory zahrnují tabulky obsahující více než 100 000 jmen bývalých a současných zaměstnanců, včetně čísla sociálního zabezpečení generálního ředitele Tesly Muska, spolu se soukromými e-mailovými adresami, telefonními čísly, platy zaměstnanců, bankovními údaji zákazníků a tajnými údaji z výroby, uvedl Handelsblatt. Noviny s odvoláním na uniklé soubory informovaly o tisících stížností zákazníků na asistenční systémy automobilky. Spolu s přibližně 4 000 stížnostmi na náhlé zrychlení nebo fantomové brzdění.
Tesle hrozí pokuta 80 miliard korun
Úřad pro ochranu dat ve spolkové zemi Braniborsko, kde sídlí evropská továrna Tesly, označil únik dat za „masivní“. „Takové měřítko si nepamatuji,“ řekla brandenburská úřednice pro ochranu údajů Dagmar Hartge a dodala, že případ byl předán nizozemským úřadům, které by ve věci byly odpovědné. Porušení by znamenalo konflikt s nařízením EU o ochraně osobních údajů (GDPR). Pokud by se prokázalo, hrozila by Tesle pokuta až do výše 4 procent jejích ročních tržeb, což by mohlo být až 3,26 miliardy eur.
Handelsblatt dále citoval právníka Tesly, který řekl, že „nespokojený bývalý zaměstnanec“ zneužil svůj přístup jako servisní technik k získání informací. Právník uvedl, že společnost podnikne právní kroky proti podezřelému bývalému zaměstnanci. Informátor podle listu informoval německé úřady o porušení ochrany údajů v dubnu. Aha. Tak to bychom měli. Shrňme si to: z Tesly uniknou citlivá data, ale její právník se především chystá postihnout onoho „únikáře“, nikoli zlepšit ochranu zabezpečení dat.
Tesla je zvláštní firma. Hodně zvláštní
Popravdě už onen kamerový incident otřásl mou důvěrou (jakkoli byla minimální) k Tesle a je jedním z důvodů, proč bych si Teslu nikdy nekoupil. Jak ale vidno, nejde o „politováníhodné selhání několika jednotlivců“, nýbrž vážný systémový problém. Elon Musk to tak ale pochopitelně nevidí, on je vizionář a těmito detaily se vizionáři nezabývají. A jeho právník je posedlý Dostojevského principem zločinu a trestu. Přesto: netoužím po kameře, která mne nonstop snímá v autě. Jak to vidíte vy? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!