Když se podíváme na to, co vše vozíme ve voze, tak v celkovém výčtu povinných i nepovinných věcí dost možná najdeme také spínací špendlík. I když z něho má mnoho lidí spíše legraci, my musíme říci, že je to velmi dobrý a také velmi praktický pomocník při řadě situací. My vám ukážeme, o jaké se může jednat.
Byl dokonce povinný
Že spínací špendlík není zase až takovou hloupostí, jak se může zdát, potvrzuje i fakt, že dříve byl dokonce povinnou součástí autolékárniček. Dnes už ho v nich mít nemusíme, ale je stále mnoho řidičů, kteří ho ve voze mají. Za jakého je to důvodu a s čím vším jim může pomoci? Na několik hlavních věcí se podíváme. A jistě budete překvapeni, kolik pozitivních vlastností a využití může tato drobnost mít.
Při poskytování pomoci
Je jasné, že pokud jde o vážnou nehodu, kdy je třeba obnovit hlavní životní funkce, nás nějaký špendlík zajímat příliš nebude. Když ale půjde o ošetření několika povrchových zranění, tak se nám může hodit. Můžeme pomocí něho například spojit šátek, do kterého zraněnému pověsíme končetinu, nebo jím můžeme jednoduše spojit konec obvazu, kterým mu ošetříme zraněnou ruku. Opět připomínáme, že jde o využití spíše u drobných zranění. Drobnost v podobě špendlíku nám může ušetřit práce i starosti. Ostatně i to byl důvod, proč byl dříve v lékárničkách povinnou součástí, a proto ho někteří stále ještě mají.
Při zapínání bezpečnostního pásu
Někteří využijí spínací špendlík také při zapínání bezpečnostního pásu. Zde sice musíme uvést, že z hlediska reálné bezpečnosti v případě nehody je toto použití špendlíku chybou, ale praxe je taková, že tuto věc mnozí lidé dělají. Jde hlavně o osoby, které bezpečnostní pás příliš tlačí a táhne. A tak hledají možnosti, jak si ho více povolit. Sice lze pořídit speciální klipsnu, která to umožní, ale stejně spolehlivě může fungovat i obyčejný spínací špendlík.
Jeho použití je velmi jednoduché. Bezpečnostní pás si klasicky zapněte. Následně ho stačí kousek povytáhnout z navíječe ve sloupku. Poté ho propíchněte spínacím špendlíkem, který dále klasicky uzavřete. Špendlík bude bránit tomu, aby se pás navíjel zpět a tak bude při zapnutí volnější a také pohodlnější. Opět však uveďme, že to může snížit jeho bezpečnostní funkci a ochranu při nehodě. Je tedy na zvážení, zda není lepší vydržet menší nepohodlí a neriskovat.
Při problémech s ostřikovači
Dokonalý výhled z vozu je základem bezpečné cesty. Pokud máme znečištěné čelní sklo, použijeme ostřikovač, který ho v kombinaci se stěrači dokonale umyje. Co ale v případě, že voda nestříká? Důvodů může být více. Třeba prázdná nádobka a tak je třeba směs do ostřikovačů dolít. Dalším problémem může být i to, že nám letní směs s nástupem zimního období zamrzne. Potom je třeba nechat ji rozmrznout a naředit tou zimní.
Důvodem nefunkčnosti však mohou být i nečistoty, které se dostanou do jednotlivých trysek a tím je ucpou. Co v takovém případě? Pomůže právě spínací špendlík, kterým je můžete snadno prošťouchnout. Tato metoda se hodí i během zimy, kdy se na tryskách objeví vrstva ledu. I tímto způsobem trysky uvolníte a zajistíte, že ostřikovače budou znovu fungovat tak, jak mají.