Zkontrolujte povinné ručení auta, jinak se nedoplatíte. Máte letošní údaj správně? Varování ČKP a policie

Nehoda sama o sobě je nepříjemnou zkušeností, a pokud navíc viník ujede z místa činu, je to o mnoho horší. Kdo pak zaplatí škody?

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Nehody se dějí, to je bohužel fakt, se kterým nelze nic dělat. Teď nebudeme ale řešit prevenci, prostě připustíme fakt, že autonehody se stávají. A zaměříme se na ty, při kterých nedojde k fatálním zraněním, extrémním škodám na majetku či zraněním. Prostě jde o kolize, při kterých se pomačkají plechy a rozbijí kryty světel, ale „jinak nic vážného“. Tak jako se to stalo nedávno čtenáři panu Tomáši Lenskému, který nám poslal 10. 3. do redakce e-mail.

Viník zmizel a platit bude kdo? Vypadá to, že poškozený

My jsme se e-mail rozhodli po přečtení zveřejnit v plném rozsahu. Čtenář se stal účastníkem autonehody. „Jel jsem, řidič jiného auta mi nedal přednost, naboural,“ vypráví pan Lenský. „Nešlo o nic velkého, nicméně když jsem vystupoval z auta, viník nehody šlápl na plyn a ujel.“ A pana Lenského teď děsí, jestli mu pojišťovna druhého řidiče zaplatí škodu na autě. „Chtěl bych hlavně vědět, jestli to druhé auto mělo zaplacené povinné ručení,“ dodává pan Lenský.

Zaměříme se tedy na samotné ověření zaplaceného povinného ručení. Protože jinak celý případ není jednoduchý a pro řidiče, který ujel z místa nehody, jde o dost závažnou věc. Poškozený řidič si vyfotil ujíždějící auto, zná registrační značku. Bez ohledu na další správný postup, tedy volání policie a další šetření – jak zjistit, jestli má auto zaplacené povinné ručení. Lze to zjistit na webu, který provozuje Česká kancelář pojistitelů alias ČKP.

Hrozivě vypadající nehoda: Poznáte alespoň tovární značku havarovaného vozu?

Postup je snadný, stačí na internetu najít webovou stránku ČKP. Tedy otevřít si prohlížeč a přejít na webovou stránku ČKP. Tam lze pak vyplnit formulář ohledně nehody. Zadat datum kolize a stát, kde k němu došlo. Zásadní je ale ten krok, že je třeba znát SPZ a tu zadat do patřičné kolonky. Po splnění a vyplnění všech kolonek už stačí vše jen potvrdit. Zobrazí se pak informace o platnosti povinného ručení, včetně data a pojišťovny.

Nezaplacené povinné ručení? Někdy to zaplatí sama ČKP

Jen pro info, podobně lze ověřit, že má člověk zaplacené povinné ručení sám. I když zrovna neřeší dopravní nehodu. Stačí použít tento odkaz a zadat SPZ vozidla a datum. Po kliknutí se tazatel dozví, od kdy pojistka platí a kdy povinné ručení končí. Zpět k panu Lenskému a jeho případu. Je nutné připomenout, že ověřením platnosti povinného ručení nezjistí informace o majiteli vozidla. Jinak řečeno, nedozví se, kdo zřejmě nehodu způsobil.

To vše podléhá věci o osobních údajích. Je na policii, aby věc řádně prošetřila, pachatele odhalila a přivedla k odpovědnosti. V opačném případě má poškozený smůlu a platiti škodu bude ze svého. Ještě doplnění, jak to je, když se stane nehoda, viník je na místě a neuteče, ovšem nemá na autě zaplacené povinné ručení. Pak škodu, respektive pojistné plnění či likvidaci, uhradí Česká kancelář pojistitelů. A ta pak věc řeší s viníkem a náhradu škody vymáhá po něm. To je tedy pro poškozeného lepší případ. Mnohem lepší, než když pachatel ujede a nelze dohledat. Pak se finančního břemene nezbaví.

Máte zaplacené povinné ručení?

Zdroj: Policie, ČKP
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články