Srovnali jsme pohon 4×4 s dvoukolkou. Jaký systém je lepší zvolit?

                   

Při nákupu nového automobilu je třeba udělat mnoho rozhodnutí. Jedna taková situace nastává při výběru mezi vozy s pohonem dvou kol a pohonem všech kol. Chcete-li získat ten správný úhel pohledu na, je potřeba znát rozdíl mezi 2WD a 4WD spolu s klady a zápory obou těchto typů. Jaký typ pohonu tedy zvolit?

Rozdíly mezi 2WD a 4WD

V závislosti na tom, jak vozidla fungují, může být automobil buď s pohonem 2 nebo 4 kol. Zde jsou rozdíly mezi auty s pohonem dvou kol a pohonem všech kol.

Co je to 2WD vozidlo?

Ve vozidle s pohonem dvou kol dodává motor energii pouze dvěma kolům vozu, zatímco zbývající dvě kola se pouze točí. Dnes má většina osobních vozidel, které vidíme na silnici, systém pohonu dvou kol (2WD). Protože motor nemusí dodávat energii oběma nápravám, jsou vozy s pohonem všech kol podstatně lehčí. Výsledkem je, že tato auta jsou palivově úsporná.

Jaké jsou typy 2WD?

Pokud má vůz systém 2WD, jeho energie z motoru jde na přední nebo zadní kola. Na základě toho může být tímto pohonným systémem pohon předních kol (FWD) nebo pohon zadních kol (RWD).

Systém pohonu předních kol

Toto je nejběžnější ze dvou systémů 2WD, které uživatelé najdou v osobních automobilech. Vozidla s pohonem všech kol jsou méně těžká, protože nemají poměrně těžký systém pohonu všech kol nebo pohonu všech kol. Automobily se systémem pohonu předních kol jsou zároveň méně nákladné a energeticky účinnější.

i Zdroj obrázku: Wikimedia

U pohonu předních kol nese horní část předních kol hmotnost motoru i převodovky. Nabízí lepší trakci než systém pohonu zadních kol při jízdě na kluzkých cestách nebo stoupání po strmých silnicích a kopcích. Zároveň existuje téměř nulové riziko protáčení pneumatik na silnicích s ledem a sněhem.

Systém pohonu zadních kol

Tento typ systému 2WD je běžný u pickupů, starších modelů SUV, sportovních vozů a luxusních automobilů. Přenáší výkon na zadní část vozidla a v suchém počasí nabízí zvýšenou trakci zadních kol.

iZdroj obrázku: Wikimedia

V důsledku toho mohou řidiči v těchto vozidlech získat rychlejší počáteční zrychlení. RWD umožňuje automobilům získat lepší vyvážení a výkon tím, že nabízí rovnoměrné rozložení hmotnosti. Vzhledem k tomu, že nákladní vozy RWD mají lépe rozloženou hmotnost, mohou přepravovat těžší náklady.

Klady a zápory 2WD

Pokud existuje srovnání mezi 2WD a 4WD, jsou vozy s pohonem dvou kol nákladově efektivnější a lehčí. Jsou také úsporné a šetří vaše peníze. Lidé, kteří žijí v městské oblasti nebo v místech s mírným počasím, by měli zvolit tento systém.

Největší nevýhodou 2WD je, že může ztratit přilnavost na silnici, když dojde ke zrychlení. Zejména v automobilech s předními koly může být řízení někdy obtížné. Není také vhodný pro extrémní povětrnostní podmínky.

Co je 4WD vozidlo?

Pokud jde o 4WD, všechna čtyři kola mají stejný podíl na celkovém výkonu motoru. Řidič tak získá maximální trakci a může snadno ovládat vůz i na nerovné vozovce. Čtyřkolka je mimořádně užitečná při vyjíždění z hromady sněhu, jízdě přes kameny a balvany nebo stoupání ve strmých terénech. Zpočátku byl tento systém k dispozici v automobilech určených pro podmínky s nízkou trakcí nebo při jízdě mimo trať, jako jsou pickupy. Ale v dnešní době roste jeho popularita i v osobních automobilech, jako jsou crossovery a SUV.

iZdroj obrázku: Pikrepo

Stálý pohon všech kol: V tomto systému 4WD se výkon po delou dobu přenáší na obě nápravy.

Přiřazovaný, s manuálním přepínáním: V tomto systému je možné manuální řazení mezi pohonem dvou a čtyř kol.

Automatický: Vozidlo sleduje stav vozovky a podle potřeby automaticky přepíná mezi pohonem dvou a čtyř kol.

Z těchto tří systémů pohonu všech kol ušetří nejvíce paliva automatické modely, protože pochopitelně spotřebují méně energie než systémy se stálým pohonem všech kol.

Klady a zápory 4WD

Systém pohonu všech kol je ideální pro jízdu ve venkovských oblastech nebo v terénu. Na mokrých nebo zasněžených silnicích budou vozy s 4WD poskytovat nejlepší jízdní vlastnosti s lepší trakcí.

Vozidla se systémem 4WD jsou těžká, což ovlivňuje zrychlení. Tato auta nejenže stojí více, ale potřebují také složitější údržbu a mají vyšší spotřebu paliva.

Závěr

Z diskuse o 2WD vs 4WD je zřejmé, že žádný z nich není lepší než ten druhý. Jejich užitečnost v různých situacích se však liší. Lidé, kteří většinou jezdí v městských oblastech a nemusí se vypořádat s nepříznivým počasím, by si měli vybrat vozy s pohonem dvou kol. Naopak, ti, kteří potřebují často jezdit v terénu a potýkají se s extrémním počasím, jako je sníh nebo silný déšť, musí jít na pohon všech kol.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články