Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Toto české přísloví neplatí možná nikde více, než u moderních elektromobilů. Jakmile se oheň dostane ke slovu a začne hořet baterie, je zle.
Kdo jste viděli ony záběry ze zatopených ulic při ndávných povodních v USA, při kterých Tesla Model 3 jakoby pluje ve vodě, možná vás zamrazilo podobně, jako mne. V autě plném vysokonapěťové elektroinstalace bych se opravdu ve vodě neproháněl. Navíc s baterií přímo pod… Však vy víte pod čím. Ale možná to vidím špatně, protože pokud mne paměť neklame, v titulcích k oněm záběrům bylo něco v duchu „Spalovací auto toto neumí, to dokáže jenom Tesla“ Vážně? A jak to že tedy hoří i pod vodou? To se na tu elektrickou pochodeň pojďme podívat společně.
Elektromobily mají pod vodou jednu citelnou nevýhodu
Nejsem si totiž vůbec jistý tím, že by spalovací auta měla mít při brodění se vodou proti elektromobilům v nějaké nevýhodě. Pochopitelně, na obou stranách rozhoduje především to, jaký model si pro „vodní hrátky“ zvolíte. Nicméně kupříkladu s Mercedesem Třídy G s nahoru vyvedeným sáním bych se nebál ani malé říčky, ostatně jeho výrazná horní krana karoserie (a prolis na dveřích) značí odnepaměti bezpečný ponor. Podobně to má v podstatě jakýkoli robustní offroad, podmínkou bývá pouze onen „šnorchl“ vyvedený vysoko na karoserii.
Tesla, jakkoli by ji Elon Musk viděl rád jako zcela univerzální vozidlo pro naši Zemi, Mars i přilehlé universum opravdu nic z tohoto nesplňuje, nikdy nebyla projektovaná do tvrdších podmínek, nežli je ruch veloměsta a o jejich offroadových (a tedy i brodících) schopnostech bych si dovolil vážně pochybovat. Za pravdu mi pak dává poslední incident z Holywoodu. Jak totiž ukazuje video tamních profesionálních hasičů, Tesla nejen že neplave, ona navíc celou tu dobu hoří. I pod vodou.
Jde přitom o jedno z největších bezpečnostních rizik, spojených s elektromobily. Aneb, pokud se nestane opravdu velký malér, je všechno v nejlepším pořádku a EV bývají monimálně tak bezpečná, jako jsou jejich spalovací protějšky. Výsledky nárazových testů ostatně hovoří celkem jasně. Pokud však (nedej Bože) elektromobil začne hořet a začne hořet i jeho baterie, jde veškerá legrace stranou. Uhasit ji totiž není vůbec nic snadného a není výjimkou, kdy se celý elektromobil musí ponořit do kádě s vodou.
Ani to však nemusí stačit. Jak je z videa zřejmé, Tesla sjela z přístavního mola a zřejmě zkrat, způsobený slanou vodou vznítil její elektroinstalaci. Ta si pak „vesele“ hoří i pod vodou, neberouce přitom ohledy na zažité tradice, že oheň hasí voda. Jak vidno, ne vždy. A síla chemických procesů v bateriích a následné plameny z nich pocházející dokáží být natolik silné, že je nezastaví ani voda. Mimochodem, když jsme u potopených vozidel. Víte, co přesně dělat, pokud byste se do podobné situace dostali?
Čeští hasiči mají s autem v rybníku na návsi také praxi
Ono to totiž není výjimkou ani v českých luzích a hájích. Aut z rybníků na návsi čeští hasiči tahali už nepočítaně. Pravda, pod vodou tuším nehořelo ani jedno, to opravdu dokáže jen Tesla a další EV. Nicméně, když už jste se z jakéhokoli důvodu s autem pod vodu dostali: především zachovejte klid. Některé instruktáže doporučují opustit auto okny, z důvodu menšího tlaku vody oproti otevření dveří, ne vždy to však je možné. Odpoutejte se, připravte se na opravdu citelnou sprchu a pokud to dveřmi půjde snáze, vozidlo co nejdřív opusťte.
Často se (naštěstí) nestane nic víc krom toho, že se řádně vykoupete a možná prochladnete. Auta z českých rybníků se tahají ven prázdná, díky Bohu. A upřímně po shlédnutí videa hasičů (a nejen videa, nedávná apokalypsa hořící lodi kvůli elektromobilu je stále v živé paměti) se raději vykoupu ve staré, neekologické Octavii TDI, než v supermoderním elektromobilu. TDI pod vodou rozhodně hořet nebude. Jak to vidíte vy, vnímáte toto bezpečnostní riziko elektromobilů také jako zásadní? Dejte nám vědět do diskuze pod článkem, děkujeme!