Často užívané označení pneumatik přestává od tohoto roku platit a je možné, že je právě vy ještě máte na autě. Kontrola u sebe v garáži je určitě lepší variantou než kontrola od policie.
Uprostřed léta většinu lidí problémy spojené s přezouváním kol netrápí. Obvykle se totiž musí měnit, jen když začíná zima, nebo potom naopak když skončila. Letní a zimní obutí ale není to jediné, co musí gumy na vašich kolech splňovat. Existují i další legislativní omezení a jedno takové v říjnu vejde v platnost. A říjen už tak daleko není, a rozhodně je dobré o tom vědět dříve, než nám to připomene policie při dopravní kontrole. Pojďme se na ten zákaz podívat společně
M+S jako nejčastější označení zimních gum. Jenže místy klamavé
Poznáváte symbol? Je to označení, které znamená Mud + Snow, neboli bláto + sníh. Jsou tak označované skoro všechny zimní a celoroční pneumatiky vyrobené od roku 2018. Problém však je, že někteří výrobci, zejména před tímto rokem, takto označovali i pneumatiky, které nebyly pro jízdu na sněhu zcela ideální, nebo dokonce nebezpečné. Proto od září v celé Evropě začne platit legislativa, která umožňuje využívat jen pneumatiky, jež mají označení 3PMSF.
Toto označení přesněji znamená Three Peak Mountain Snow Flake. V překladu Třícípá hora a sněhová vločka. To je symbol, který už poznáváte nejspíš úplně všichni. Značka vločky uvnitř hory je totiž to, jak většina lidí pozná, že se jedná o zimní pneumatiku. Pokud tedy takový znak na gumách máte, nemusíte se ničeho bát. Je to platné označení zimních pneumatik a zůstane to tak i nadále.
Roky zavedené označení ztrácí tento rok definitivně platnost
Zjednodušeně, pokud jste koupili zimní pneumatiky před delší dobou, než je šest let, od září už vám dost možná budou k ničemu. Pokud je na nich jen označení M+S bez sněhové vločky v hoře, nebudou už způsobilé k jízdě a riskujete pokutu. Pokud ale máte buď jen sněhovou vločku, nebo oboje, nemusíte se bát ničeho. Vaše pneumatiky jsou na evropských silnicích způsobilé k jízdě.
Možná je poněkud předčasné připomínat si kritéria pro zimní pneumatiky. Nicméně osobně bych doporučil jít se do sklepa na vaše zimní gumy podívat už teď, protože pokud nebudou vyhovovat legislativě v jakémkoliv ohledu, máte tak šanci koupit si nové zimní gumy za příjemnější mimosezónní cenu. Pojďme si spolu dát rychlé opakování ze zákonů ohledně zimních pneumatik:
Zimní pneumatiky a česká legislativa
- Podle českých zákonů jsou zimní pneumatiky povinné v období od 1. listopadu do 31. března, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo pokud lze takové podmínky očekávat.
- Zimní pneumatiky musí mít zároveň dezén o hloubce minimálně 4 mm na všech kolech vozidla. U vozidel s maximální přípustnou hmotností nad 3,5 tuny je minimální hloubka dezénu 6 mm.
- Zimní pneumatiky by zároveň měly být vyrobeny z měkčí gumové směsi, která zůstává pružná i při nízkých teplotách. To zajišťuje lepší přilnavost na sněhu a ledu.
- Je vhodné je častěji měnit, neb původně pružná směs ztrácí na vlastnostech a z pneumatiky se pomalu, ale jistě stává kus nefunkční pryže.
- Dezén zimních pneumatik by pak měl mít hlubší a širší drážky pro lepší odvod sněhu, vody a bláta.
Dopravní značku povinného zimního obutí stále mnozí nechápou
Lamely (malé zářezy) v dezénu zlepšují přilnavost na ledových a zasněžených površích. Zároveň nezapomeňte ani na pravidelné kontrolování a udržování správného tlaku v pneumatikách, což je důležité pro jejich ideální výkon, bezpečnost a životnost. Dopravní značení na závěr: Nezapomeňte, že na některých úsecích silnic mohou být dopravní značky, které nařizují použití zimních pneumatik bez ohledu na obecné podmínky. Tyto značky mají specifické podmínky a platnost může být i mimo uvedené období.