Umělá inteligence už nás ovládá a řídí, jestli nám na semaforu padne zelená. Funkce Green Light jede v určitých městech, je mezi nimi i to vaše?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už je to nějaký čas, co Google Maps přinesly inovativní funkci s názvem Google Green Light. Ta ve městech nabízí řidičům efektivnější a ekologičtější řízení. Jinak řečeno, ono nejde o žádné velké tajemství, hlavním cílem této funkce je co nejvíce zkrátit čas strávený v dopravních zácpách. Minimalizace času v kolonách se projevuje snížením emisí výfukových plynů, zejména v oblastech s velkými křižovatkami.

Zelená vlna je fajn, řidič jede, na všech křižovatkách svítí zelená

Znečištění výfukovými plyny je problémem s velkým dopadem na životní prostředí. Statistiky ukazují, že znečištění výfukovými plyny v těchto oblastech může být až 29krát vyšší než na otevřených silnicích. Google Green. A jistě nikdo nechce dýchat zbytečně škodlivé látky, ani tradiční odpůrci ekologie ne. Jak Google Green Light Funguje? Systém využívá umělou inteligenci a analýzu dat z Google Maps k modelování provozních vzorců ve městech.

iZdroj fotografie: Google

Městští inženýři mohou realizovat doporučení za pouhých pět minut s využitím stávající infrastruktury. Optimalizací nejen jedné křižovatky, ale koordinací napříč několika přilehlými křižovatkami. Tak, aby se vytvořily vlny zelených světel. Tím mohou města zlepšit dopravní tok a dále snížit emise. Mimochodem je vidět, že umělá inteligence skutečně proniká do všech možných aspektů lidského života.

Umělá inteligence už je v radarech a vidí všechno: Stačí se dotknout telefonu, a už platíte. Češi mají obavy

Funkce identifikuje hustá místa a doporučuje řidičům optimální trasy, které snižují riziko dopravních zácp a snižují emise. V současné době je systém aktivní na 70 křižovatkách ve 12 městech na čtyřech kontinentech, včetně Německa, Maďarska a Velké Británie. Je systém úspěšný a funguje efektivně? Stačí se podívat na první statistiky. Prvotní data naznačují, že díky optimalizaci dopravy pomocí Google Green Light došlo k 10% snížení výfukových emisí.

Zatím to není všude, ale systém by se měl rozšířit i jinam

Systém pracuje na vytváření „vlny zelených světel“ na křižovatkách, což zlepšuje průjezdnost a snižuje dobu strávenou v dopravních zácpách. Přestože program v současné době není k dispozici v České republice, plány na jeho rozšíření do dalších zemí jsou na stole. Zatím systém funguje v Abu Dhabi, Bali, Bangalore, Budapešti, Haifě, Hamburku, Hyderabadu, Jakartě, Kalkatě, Manchesteru, Rio de Janeiru a Seattlu.

iZdroj fotografie: Google

Jakkoli výsledky Google Green Light jsou slibné, je třeba počkat na další vývoj a rozšíření této funkce do dalších regionů. V průběhu času může tato inovativní technologie přinést revoluci v optimalizaci dopravy ve městech. Toto je vlastně poměrně „snadný“ způsob, jak snížit emise a zapracovat na ekologii. Zlepšit stav životního prostřední v podstatě znamená jen zapnout navigaci a jet pod ní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články