Unikli byste z potápějícího se auta? Poradíme jak

                   

Asi jsme všichni přesvědčeni, že bychom dokázali uniknout, ale ve skutečnosti je sezení uvnitř potápějícího auta, mnohem děsivější, než si dovedeme představit. Auto se naplní vodou mnohem rychleji, než byste si mysleli, navíc můžete být vzhůru nohama, budete ve tmě a dezorientovaní a většiny lidí se zhostí panika. Abyste se zachránili před utopením, je potřeba přesně vědět, co máte dělat. Takže si zapamatujte následující rady.

Pokud to jde, snažte se zůstat v klidu. Je jasné, že když se vám auto plní hektolitry vody, je těžké nepropadnout panice. Ale když je hranice mezi životem a smrtí otázkou několika minut, mít chladnou hlavu je pro vaše přežití nezbytné. Panika je často důvodem, proč se lidé utopí; ztrácejí schopnost rozumně myslet a nevědí, co mají dělat. Někteří lidé začnou shánět pomoc pomocí mobilního telefonu. Ale panika = smrt. Zrychlené dýchání a plýtvání energií na zbytečné kroky znemožňují nejjednodušší možnosti útěku, spotřebovávají drahocenný kyslík a zkracují dobu, po kterou budete schopni zadržet dech při úniku. Stačí se soustředit na to, co musíte udělat.

Vaše šance na útěk jsou nejlepší v prvních 30-120 sekundách. Ve výzkumu provedeném v této oblasti bylo zjištěno, že ve většině situací vozidlo 30-120 sekund před potopením plave na hladině. To je vaše nejlepší šance na útěk. Zůstaňte klidní, ale jednejte rychle. Při zachování chladné hlavy je 30 sekund dost času na útěk, a to i s pasažéry.

Nečekejte na vyrovnání tlaku! Když vaše auto začne skutečně klesat pod hladinu, rozdíly mezi tlakem mimo vozidlo a uvnitř něj znemožňují otevření dveří. Proto se často říká, že máte počkat, než se auto zaplní vodou, aby se vyrovnal tlak uvnitř s tlakem venku, a pak půjdou dveře otevřít. Ale ve dvou pořadech, Bořiči Mýtů a Top Gear, které testovaly tuto teorii, se zjistilo, že to není tak jednoduché. Tlak uvnitř a venku se nakonec vyrovná, ale nedojde k tomu hned, jakmile se auto naplní vodou. Trvá to trochu déle, tak dlouho, že než k tomu dojde, pravděpodobně se utopíte. Je možné, že pokud budete trpěliví, klidní a vydržíte s kyslíkem, povede se to, ale rozhodně na to nespoléhejte.

S otevíráním dveří se nezdržujte. Sice je to v prvních vteřinách nejlepší cesta, ale otevřít je vyžaduje velké množství sil, protože i v případě, že máte v autě vody jen po kotníky, je to nesmírně náročné. Navíc se díky otevřeným dveřím auto mnohem rychleji potopí, což může být fatální pro případné spolucestující nebo také pro vás, pokud se vám únik (například kvůli zapomenutému zapnutému pásu) nepodaří.

Nejlepší únikovou cestou je okno. I když má většina dnešních aut stahovaní oken elektrické, chvilku trvá, než dojde ke zkratu a systém přestane fungovat. Ale s tím, jak auto klesá ke dnu, je otevření okna obtížnější a i to „na švihadla“ je těžké otevřít. Proto je většinou okno nutné rozbít – snažte se trefit roh skla. Ve vodě, která zpomaluje pohyby, je to ale těžké. V Bořičích Mýtů se jim to nepovedlo ani botou s ocelovou špičkou. Znalci s sebou proto vozí záchranné kladívko, které tuto situaci vyřeší. Dobré je také mít v autě nožík na případné přeřezání bezpečnostních pásů. Únik oknem, i přes zrychlený průtok vody by pak neměl být potíž. Adam Savage na videu zvládl celou akci bravurně. Pokud jste ve vodě dezorientovaní a nevíte, kde je nahoře a kde dole, sledujte vzduchové bubliny – vždy stoupají nahoru.

Vy tedy už víte, jak uniknout, ale co když někoho vezete? Důležité je snažit se své spolujezdce uklidnit a ujistit se, že si rozepli pásy. Když uvidí, že máte plán, většinou nezačnou panikařit. Děti se zadními okny protáhnou, ale mějte na paměti, že zadní okna jsou menší než přední. Malé dítě raději vystrčte před sebou a pak plavte za ním.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články