Úřady chtějí zlepšit bezpečnost chodců na přechodech pomocí optické iluze

                   

Trojrozměrné přechody pro chodce, které se před několika lety zrodily v Indii, se stále častěji používají také v Evropě. Ve 3 polských městech byly zahájeny testy řešení, jejichž cílem je přimět řidiče ke snížení rychlosti a tím ke zvýšení bezpečnosti chodců.

Saumya Pandya Thakkar je indická umělkyně, která zahájila vlastní úsilí o snížení míry úmrtnosti chodců na indických silnicích. Před několika lety po dohodě s úřady v Dillí upravila klasickou „zebru“ tak, aby pruhy na přechodu získaly trojrozměrný efekt.

O 40 procent méně nehod na přechodech

To vede k optické iluzi, kterou mnoho řidičů vidí přechod pro chodce jako překážku a přiměje je, aby sundali nohu z plynu. Jak se ukázalo, toto jednoduché řešení přineslo velmi dobré výsledky – průměrná rychlost v blízkosti neobvyklé „zebry“ poklesla až o 40 procent.

iZdroj obrázku: PickPik

Indická myšlenka se rychle ujala také na nejnebezpečnějších přechodech v Londýně, Číně, Francii a na Islandu. Nyní se 3D zebry objevily také v Polsku, konkrétně ve městech Miechow, Lesznowola a Bartoszyce.

V nadcházejících měsících zde proběhnou dopravní studie, které mají ukázat, zda změny v těchto místech ovlivní bezpečnost chodců. Pokud se výsledky ukáží jako pozitivní, je možné, že se 3D „zebry“ objeví i v jiných částech země.

V Polsku 200 obětí ročně

Za zmínku stojí, že nehody s účastí chodců patří mezi ty, které mají nejtragičtější následky. Navzdory neustálému zvyšování obecné úrovně bezpečnosti na polských silnicích se navíc počet nehod s účastí zranitelných účastníků silničního provozu nesnižuje. V Polsku ročně umírá na přechodech pro chodce asi 200 lidí a t řešení jako je toto, mohou pomoci snížit počet obětí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články