V zimě pozor na vodu. Tyto fígle prospějí vašemu vozu

                   

Většina lidí si myslí, že největším nepřítelem auta během zimy je sůl. A zapomínají na to, že mu škodí také voda. Ano, úplně obyčejná životodárná tekutina, bez které se neobejde žádný lidský organismus. V zimě bychom jí měli věnovat zvýšenou pozornost, jelikož na našem voze dokáže udělat více škody než užitku.

Mytí auta v zimě má svá specifická pravidla

I v zimě je vhodné auto umýt. Pozor však na teplotu vody. Promrzlá karoserie auta a horká voda je tou nejhorší kombinací, jaká může nastat. A to není vše. Pozor také na mytí při teplotách pod bodem mrazu. I toho se vyvarujte a počkejte na oblevu. Základem bezpečného umytí je také důkladné vysušení od veškerých kapek vody.

Pozor na zatékání vody

Voda může snadno zatéct na řadu míst. Příkladem jsou zámky vašeho vozu. Pokud u auta nemáte dálkové ovládání a otevíráte ho mechanicky, nezapomeňte vodu ze zámků dostat. Nejlépe proudem vzduchu.

Vodou zámek nerozmrazujte

Velkou chybou je rozmrazovat zamrzlý zámek horkou vodou. Nejenom, že platí to stejné, co v případě mytí. Kdy horká voda může poškodit promrzlou karoserii. Také byste neměli zapomínat na to, že i když voda v zámku povolí, nadále v něm zůstane a za pár desítek minut nebo za pár hodin zde zase zamrzne. A koloběh se opakuje.

Suché gumové části se nezničí

Nejenom po mytí, ale třeba i po oblevě dojde k tomu, že voda zateče třeba do oblasti gumového těsnění dveří. Následně klesnou teploty pod bod mrazu a vše přimrzne. Prudším pohybem dveře samozřejmě otevřete, ale tím zároveň ničíte těsnění, které ztrácí své vlastnosti. Snažte se ho udržovat v suchu. Eliminujete tak problémy se zamrzáváním i poškozením.

Pozor na korozi

Původcem vzniku koroze není sůl, ale voda. Sůl celý proces jenom zrychluje. Jak se tedy vodě efektivně vyvarovat? Nejlépe kvalitní ochranou vozu, kam můžeme zařadit především jeho důkladné voskování.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články