Ponechávat cokoli v autě na slunci je holý nerozum. A týká se to i nápojů včetně vody. Nejen, že se můžete přiotrávit, ale také můžete od základů vyhořet.
Že do zaparkovaného auta pod žhnoucím sluncem nepatří v podstatě nic, co by se mohlo a) zkazit, případně hůře za b) způsobit požár, je každému vcelku jasné. Nechat v horkém dni v autě chleba se salámem nebude cesta k tomu, aby si na něm večer jeden pochutnal, pokud tedy nebude chtít otestovat, jak vypadá následující noc na toaletě. To samé platí s jakýmkoli sprejem – nechat jej za zadním sklem vám může vcelku zajímavě „upravit“ karoserii vašeho vozu. Ale obyčejná voda? Pojďme se na to společně podívat.
Pitný režim je chvályhodný. Jen se nemusíte přiotrávit
Dodržovat pitný režim je speciálně v horkých letních měsících, které máme před sebou, obzvlášť důležité. Láhev s vodou se tak pro mnohé z nás stává nedílnou součástí cest automobilem. Což lze kvitovat jedině potleskem, speciálně pokud se jedná o neslazenou minerálku nebo čistou pramenitou vodu. Pro mnohé je pak zcela běžné nechat láhev s vodou v autě, i s tím, že se maximálně trochu ohřeje. A zase ochladí. Zkrátka nic výjimečného, denně tak činí miliony lidí.
Přesto jsou s tímto počínáním spojená dvě rizika. První je chemického charakteru: při zahřívání sluncem se mohou z plastů uvolňovat chemikálie. A pokud láhev obsahuje vodu nebo jiné nápoje, je to obzvláště markantní. Nápoje totiž obsahují kyseliny, které v tomto procesu mohou působit jako katalyzátor. Z plastu se pak může uvolňovat antimon, který se v periodické tabulce nachází vedle arsenu. A působí jako velmi silné emetikum, neboli projímadlo. Jinými slovy, nejen salám v chlebu, ale i „převařená“ voda v plastové lahvi vám může zajistit pobyt na oné místnosti.
Láhev s vodou jako „zápalná láhev“? Bez problému
Druhé riziko pak vypadá nevěrohodně, nicméně jen do té doby, dokud neuvidíte na videu či přímo od hasičů, jak malá „petka“ s vodou bez problémů propálí díru do papíru. Nebo fotku, co udělala zapomenutá láhev s vodou v autě. Vysvětlovat, jak funguje lupa a jak koncentruje sluneční paprsky, je asi zbytečné, fyziku základní školy máme za sebou všichni. Nikoho by už ale asi nenapadlo, že to stejné umí láhev vody zapomenutá v autě. Umí, a je zbytečné pokoušet osud, že právě nám se to nestane.
Speciálně u kabrioletů, kdy sluneční paprsky „praží“ přímo a nechráněně do prostoru pro posádku, je opravdu nerozum nechat cokoli položeného. Pominu-li riziko odcizení, nikdo soudný asi nenechá v otevřeném autě nic cenného. Ale třeba jen láhev Fanty, položená jako na naší fotografii, je jasným důkazem, jak to nedělat. Pili byste ji, kdyby si prošla „varem na 60“, a pak zase zpátky? Asi nikoliv. Před opuštěním vozu v parném létě tedy lahve (a cokoli rizikového) vždy s sebou! Hasičský sbor vám kvůli tomu může udělit i pokutu za spáchání přestupku v rámci požární ochrany.
A nemůžeme než zakončit francouzským rčením: Léto začíná na Roland Garros. Což máme po tomto víkendu již „splněno“, navíc se skvělou českou stopou. Nezbývá, než vám tedy popřát úspěšný začátek tohoto léta, ať se vám všechno vydaří a splní tak, jak si přejete! Budeme se vám snažit pomáhat tipy a radami nejen na dovolenou, zůstaňte tedy s námi!