VIN kódy, k čemu vlastně slouží, jak informace v nich obsažené správně rozklíčovat a kde přesně se nacházejí?

                   

Automobilová VINěta

Každý o něm už určitě někdy slyšel, ale mnozí z nás vůbec netuší, k čemu tyto kódy vlastně slouží, jak informace v nich obsažené správně rozklíčovat a kde přesně se nacházejí. VIN kódy jsou pro automobily něco jako biometrická identifikace člověka, kterou tvoří několik jedinečných znaků, např. oční duhovka, kožní papilární linie na prstech, typický způsob chůze nebo DNA. Totéž platí v přeneseném slova smyslu pro VIN kód.

Můžeme jej charakterizovat jako sedmnáctimístnou sadu znaků, kterou musí mít každý vůz. Slouží k tomu, aby bylo možné kdykoliv identifikovat konkrétní motorový dopravní prostředek a ověřit si jeho původ a historii. Zkratka VIN pochází z anglického „Vehicle identification number” neboli identifikační číslo vozidla.

VIN kód se napevno umísťuje na několika různých místech v automobilu, a to tak, aby jeho odstranění či falšování (přeražení) bylo možná co nejobtížnější. Tedy na místa, která jsou velmi obtížně přístupná. Minimálně jeden VIN kód se vyráží buď přímo do karoserie nebo na nosný rám. Další mohou být např. pod čelním sklem i na jednotlivých oknech vozidla, některé se skrývají v motorovém či zavazadlovém prostoru auta, pod podlahou sedadla spolujezdce, nad podběhy nebo na štítcích, které jsou ke karoserii pevně přichyceny. Technologie ražby se u jednotlivých výrobců mohou lišit, stejně tak jako umístění VIN kódů, které může být dokonce odlišné u stejného modelu. Výrobci se tím, že VIN kódy umísťují na několika místech současně, snaží zlodějům aut co nejvíce zkomplikovat následný prodej kradeného vozu. Jednoduše řečeno, VIN kód slouží k prověření legálního původu vozu. S jeho pomocí rychle zjistíte, zda se nabízený vůz nenachází v databázi odcizených vozidel, která eviduje Policie České a Slovenské republiky, jaký je skutečný rok výroby konkrétního vozidla nebo zda není předmětem leasingu. VIN kód auta je také zaznamenaný v případě hlášené pojistné události a figuruje tak v databázích tuzemských i zahraničních pojišťoven. Z čehož vyplývá, že díky němu snadno odhalíte, zda byl prodávaný vůz někdy poškozen při autonehodě.

You Can VIN, If You Want

VIN kód si lze snadno ověřit přímo na internetových stránkách. Specializované firmy pak za poplatek nabízejí dohledání detailních informací nejen v zahraničních databázích; dále jsou schopny zjistit údaje o provedených servisních zásazích, o návštěvách v autorizovaném servisu. Také s pomocí VIN kódu dokážou odhalit, zda vozidlo někdy nemělo stočený tachometr.

V posledních dvou třech letech hýbe automobilovým světem tzv. kauza Dieselgate, týkající koncernu VW a jeho falšování údajů při měření emisí výfukových plynů. A právě problematické motory TDI EA 189, které se montovaly do modelů Audi, Škoda a Volkswagen, lze s pomocí VIN kódu odhalit.

Pokud tedy máte to štěstí a tato známá, byť možná poněkud nafouknutá aféra, se vás netýká, pak si opravdu můžete gratulovat. Vyjádřeno slovy kdysi slavné skupiny Modern Talking, pocházející ze stejné země jako právě automobilka Volkswagen, vyhráváte. Chce to jen trochu chtít a aspoň minimum času věnovat kontrole VIN kódu.

PoVINnost značit auta existuje již delší dobu

Poprvé bylo používání tohoto „rodného čísla“ automobilů zavedeno v roce 1954 ve Spojených státech, nicméně až do roku 1981 výrobci dopravních prostředků používali pro označení svých produktů různé formáty. Teprve v roce 1981 došlo ze strany amerického úřadu pro bezpečnost provozu National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) ke standardizaci, která vedla k rozšíření tohoto způsobu jednoznačné identifikace motorových vozidel po celém světě. Schválně uvádíme, že se jedná o mezinárodní identifikátor všech motorových vozidel, protože kromě osobních i nákladních automobilů, autobusů a přívěsů, mají VIN kód i motocykly, mopedy, skútry, motokola, traktory aj.

Formát VIN kódů se řídí mezinárodní normou ISO 3779: 1983, která byla přijata roku 1982. Jde o alfanumerickou sadu 17 znaků tvořenou ze tří různých částí. První tři znaky představované velkými písmeny nebo arabskými číslicemi tvoří WMI (World Manufacturer Identifier), což je celosvětový kód výrobce příslušného modelu. Z něj lze vyčíst, kde (na kterém kontinentu a ve kterém státě) bylo příslušné vozidlo vyrobeno. Česku patří označení v rozsahu TJ až TP.

Dalších šest znaků VIN kódu zaujímá VDS (Vehicle Description Section) neboli popisný kód a specifikaci konkrétního modelu.

3+6=9, zbývá nám tedy odhalit smysl posledních osmi znaků VIN kódu. Tato část obsahuje VIS (Vehicle Identifier Section) čili pořadové výrobní číslo, které rovněž detailně popisuje jednotlivé části vyrobeného vozidla, např. typ motoru a jeho obsah, převodovku, barvu karoserie, stupeň výbavy, rok výroby, mateřskou továrnu, v níž byl vůz vyroben. VIN kódy jsou archivovány a u každého kódu se dají dohledat výrobní části včetně sériových čísel.

Jak na krádeže aut, stočené tachometry a jiná sVINstva

VIN kód se povinně uvádí při registraci každého motorového vozidla a nezáleží na tom, zda bylo vyrobeno v ČR nebo v Japonsku. Každá země má přiřazený svůj speciální kód, který si upravuje podle vlastních pravidel a preferencí. Při ověřování identifikátoru a historie vozu je třeba znát i zemi, v níž byl vůz vyroben. Některé databáze nejsou navzájem propojeny a vyhledávání by se tak nemuselo podařit.

Vy jako majitel nebo majitelka auta najdete VIN kód v registračním dokladu k vozu. V praxi to znamená, že je tento kód zapsán v technickém průkazu, a to jak ve velkém, tak i v malém. Pokud kupujete automobil, který má k dispozici servisní knížku, určitě do ní nahlédněte, VIN kód v ní jistě bude zaznamenaný. VIN kód je potřeba i při vyřizování povinného i havarijního ručení, z čehož plyne, že je uveden na zelené kartě, stejně jako v leasingové či v úvěrové smlouvě.

Pokud vás z důvodů konce platnosti technického průkazu čeká nezbytná návštěva STK, měli byste vědět, že jejich technici zcela jistě zkontrolují, zda údaje na vozidle (číslo motoru a VIN kód) souhlasí s předloženými doklady.

VIN-WIN solution

Ano, to je – s lehkou grafickou úpravou – ono řešení, při němž vyhrávají obě strany a jedno z tak často recyklovaných slovních spojení současného prezidenta. VIN kód je to první, co byste měli kontrolovat při nákupu ojetého vozu. Díky VIN kódu lze aspoň částečně ochránit vůz před krádeží, respektive s ním je možné rychleji odhalit kradený vůz. Pokud vám vůz někdo odcizí, probíhá jeho hledání nejen dle jeho popisu, ale samozřejmě i podle VIN kódu. Je pravda, že se VIN kódů týká nejrůznější papírování a byrokracie a že několikeré vyplňování 17místné šifry není nikomu dvakrát příjemné. Na druhé straně je daleko lepší, když vás to ochrání před koupí kradeného auta a jeho následným zabavením. Zkrátka WIN-WIN solution jako vyšité.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články