Mnoho lidí má zafixováno, že klimatizace se používá jenom v létě, když je horko. Tak tomu ale není. Své využití má během celého roku. A to z důvodu, že dokáže nejenom chladit, ale dokáže také efektivně odvlhčovat interiér, díky kterému snižuje riziko zamlžení oken. Pokud funguje jak má, je vše v pořádku. Pokud ne, je třeba hledat příčiny a řešení.
Zápach z klimatizace trápí mnoho řidičů
Jde o velmi častý problém, který se mnoho řidičů týká. Obvykle si za něho mohou sami jak nesprávným používáním, tak dlouhodobým nepoužíváním, tak i nedostatečnou péčí. Důvodem vzniku zápachu jsou obvykle bakterie a plísně, které se hromadí v oblasti výdechů klimatizace. Následně ji stačí zapnout a všechno to jde přímo do našeho vozu. To je nejenom nepříjemné s ohledem na zápach, tak i nebezpečné s ohledem na naše zdraví.
Jak problémům předcházet?
Prevence není až tak složitá. Stačí o klimatizaci dostatečně dbát. Je dobré ji vypínat pár minut před dojezdem, aby se výdechy klimatizace „profoukly“ i klasickým teplejším vzduchem, který nebude napomáhat tvorbě kondenzátu a tedy vlhkosti. Vhodné je také klimatizaci zapínat pravidelně během roku, stejně jako je na místě i její dezinfekce, k čemuž jsou dnes určené různé spreje a jiné produkty, kdy lze vyčištění celého sytému zvládnout i pohodlně doma.
A co jiné problémy?
V souvislosti s klimatizací se mohou objevit i jiné problémy. Třeba nedostatečný proud vzduchu, který je obvykle spojený s nevyměněnými filtry, které jsou ucpané. Problém však může být i s tím, že klimatizace nechladí jak má. Tady už je na místě oslovit odborníka, jak z důvodu možnosti špatného tlaku v celém systému, tak z důvodu že mohlo dojít k určitému úniku chladiva, které bude třeba následně doplnit. V případě těchto posledních dvou problémů musíme říci, že se už bez odborníka s největší pravděpodobností neobejdeme, pokud nemáme dostatečné znalosti a techniku.