Co musí a co může smlouva o koupi či prodeji automobilu obsahovat. Nezbytné a užitečné informace

                   

Ojeté vozy byly a jsou skvělý byznys. Už proto, že málokterý majetek ztrácí hodnotu tak rychle jako právě automobily, a to bez ohledu na to, zda je skutečně používaný. Rozdíl mezi cenami zbrusu nového a skvěle udržovaného osobáku s pouhými několika tisíci najetými kilometry může být obrovský, a proto mnoho lidí raději nakupuje auta z druhé ruky. Ale pokud si pořizujete vůz od přímo od jeho předchozího majitele, měli byste dbát na to, aby se smlouvou bylo vše v naprostém pořádku. Vyhnete se tak případným potížím, které bychom vám rozhodně nepřáli.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Kupní smlouva o prodeji motorového vozidla

Smlouva, kterou budete v tomto případě s předchozím majitelem auta uzavírat, se nazývá Kupní smlouva o prodeji motorového vozidla. Tenhle nadpis by na ní neměl chybět, stejně jako celá řada dalších náležitostí, včetně:

  • Přesného a jasného označení obou smluvních stran. Dejte si také pozor, zda prodávající není OSVČ a nezahrnul auto do svého podnikání.
  • Čestné prohlášení o výhradním vlastnictví vozidla. Prodávající samozřejmě nemůže nabízet vůz, který je v majetku leasingové společnosti, případně automobil zatížený jakoukoli formou úvěru či spoluvlastnictví.
  • Jednoznačné určení prodávaného vozidla. Obvykle postačí VIN, značka, barva a model auta spolu s číslem velkého techničáku. Podrobnější popis ovšem rozhodně není na škodu, spíše naopak.
  • Smluvní cena, způsob její úhrady, datum a podpisy obou smluvních stran.

Vše si dokumentujte

Při koupi vozu je samozřejmě třeba vše si pořádně zdokumentovat. Nebojte si pořídit fotografie či videa auta v době jeho předávky. A rozhodně nezapomeňte také na doklad o zaplacení, pokud auto kupujete za hotové, případně pokud za něj skládáte zálohu v hotovosti. Odborníci samozřejmě doporučují, abyste vůz nechali prohlédnout důvěryhodným automechanikem, který může v případě pozdějších sporů pomoci s jejich vyřešením.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Když se objeví skryté vady

Jak už to tak bývá, i auto v dokonalém stavu se může krátce po převodu porouchat. Pokud bylo podle smlouvy a předávacích dokumentů v době prodeje skutečně v perfektním stavu, v průběhu prvního půl roku od předání za takzvané skryté vady odpovídá původní majitel. Z odpovědnosti se však může vyvléci, podaří-li se mu dokázat, že konkrétní vada vznikla až po převodu na nového vlastníka. Podobné dokazování bývá nicméně velmi obtížné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články