Co byste měli jako dobří řidiči znát a dodržovat

Ohleduplnost řidičů
                   

Možná si pamatujete ten úžasný pocit, kdy jste úspěšně složili řidičské zkoušky, a hned se hnali za volant s pocitem, jak skvěle umíte řídit. A teď ruku na srdce, kolik z vás bylo hned při první krizové situaci vyvedeno z omylu? Znát předpisy je sice fajn, ale rozhodně to na post dobrého řidiče nestačí. Co by měl řidič znát a dodržovat?

Zapomeňte na stereotypy

Obecně platí, že je mnohem jednodušší se naučit něco nového než se přeučovat dávno zažité zvyky. My s tím rozhodně souhlasíme, a proto si nejdříve vyvrátíme několik stereotypů a předsudků, které o řidičském umění kolují.

Nesuďte řidiče podle jeho auta

Nehodnoťte, respektive nepředvídejte reakce ostatních řidičů podle jejich vozidel. Mnozí to sice dělají, ale rozhodně to není krok správným směrem. Zkuste hodit předsudky za hlavu a neoznačujte někoho „pirátem silnic“ jenom proto, že jede v nejnovějším BMW. Totéž ale platí o „slušných řidičích“, jejichž léta stará škodovka nemusí hned evokovat pocit, že pojedou sotva čtyřicítkou, a zastaví pomalu 50m před semaforem. Tupý řidič ojetiny se může zachovat stejně bezohledně jako slušňák v autě za milion.

Opravdu znamená pomalá jízda bezpečnou jízdu?

Je naprosto bez diskuze, že zbrklá a agresivní jízda je nebezpečná. A totéž platí o té pomalé, která bývá mnohdy ještě nebezpečnější. Neporušovat zákon je rozhodně na místě, a ale mýtus, že pomalá a „obezřetná“ jízda je vždy tou nejlepší volbou, považujeme za opravdový nesmysl. Důležité je neohrožovat a neomezovat svou jízdou ostatní, což řidiči svou 40kilometrovou rychlostí ve městech dělají celkem pravidelně.

Pomalá jízda na silnici

(Ne)správně nastavené sedadlo ovlivňuje váš úsudek

Jak by měl řidič správně sedět za volantem není samozřejmě nijak upravováno zákonem, ale jde o důležitý základ pohodlné jízdy. Pokud v autě sedíte špatně, může to mít v dlouhodobém horizontu negativní dopad na vaše zdraví, ale také na bezpečnost vás i ostatních. Jedině ve správné poloze totiž máte nad vozem opravdu stoprocentní kontrolu a jste schopni pohotově reagovat:

  • Při jízdě se soustřeďte hlavně na správné držení zad, čímž se rozumí vyrovnaná záda a uvolněné lokty. Ulevíte tím nejenom páteři, ale zvládnete i pohotověji reagovat.
  • Banální věc, ale spousta řidičů zapomíná na optimální nastavení sedadla (poloha opěradla i vzdálenost od pedálů)
  • Opěradlo hlavy na sedadle zvedněte téměř do svislé polohy. Značně tak ulevíte své krční páteři, která tak nebude tlačena dopředu, což oceníte zejména při delších vzdálenostech
  • Zvolte spíše tvrdou sedačku. Měkká se sice může jevit jako pohodlnější, ale pro lepší kondici zad a dlouhé cesty je rozhodně mnohem lepší sedačka tvrdá.

Sledujte cestu, ne displej telefonu

Spousta řidičů mívá pokušení během jízdy sjíždět instagram, psát SMS, kontrolovat e-maily apod. Vaše pozornost je tak rozdělena mezi více věcí, a i když jako zkušený řidič s přehledem řízení zvládáte, nemusíte být schopni pohotově reagovat při krizové situaci. A to může stát v nejhorším případě život vás nebo někoho jiného. Pokud opravdu nutně potřebujete během jízdy vyřídit důležitý hovor, pořiďte si handsfree; a jestli se musíte podívat se na GPS nebo někomu lajknout fotku, zastavte na bezpečném místě a vyřizujte.

Čeká vás delší cesta? Naplánujte si ji

Zkušený řidič si delší neznámou cestu dopředu naplánuje a zjistí, kudy pojede. Na internetu si jednoduše můžete zadat trasu, kterou pojedete, a zjistit si počet kilometrů i přibližný čas strávený za volantem. Můžete se tak předem připravit na všechny rizikové úseky, objížďky a další nepříjemnosti, které vás po cestě čekají. V případě, že jedete opravdu daleko si tak dopředu můžete naplánovat i pravidelné přestávky.

Plánování cesty autem

Existují rovněž aplikace, které vám téměř v reálném čase sdělí, kde se stala havárie, nebo kde se tvoří dopravní kolony. Jednou takovou je Wize, která celkem dobře fičí i v České republice.

Nepodceňujte únavu

Podle dopravních psychologů může únava řidiče až za dvě pětiny dopravních nehod. Unavený a vyčerpaný řidič dělá více chyb, není schopen pohotově reagovat, a špatně předvídá vývoj situace na vozovce. Samozřejmě se to netýká jen řidičů, kteří jezdí pozdě v noci. Unavení a roztěkaní můžete být i kvůli práci nebo osobním problémům kdykoliv v průběhu dne. Vždy nejdříve vyhodnoťte, jestli jste opravdu ve stavu, kdy si troufáte sednout za volant, nebo jestli není lepší jízdu odložit.

Buďte slušní a nad věcí

Skvělý řidič má vychování a umí nad hloupostmi mávnout rukou. Naučte se tolerovat méně zkušené řidiče, dopřejte ostatním dostatek místa, a na úzkých silnicích občas místo naštvaného mačkání klaksonu a nadávání pusťte raději auto, které tam nemá co dělat, než aby došlo k potyčce. Víme, tupost některých řidičů je k nevíře). Zůstaňte nad věcí. Pokud vás jiné (řekněme že horší) vozidlo začne předjíždět, nezrychlujte a nesnažte se mu v tom zabránit. Neblokujte levý pruh, když nepředjíždíte, a v žádném případě nikoho nevybržďujte.

Zásady správného řidiče

Parkujte správně, ne jako sobci

Správným parkováním jste ohleduplní k ostatním, čímž šetříte spoustu starostí i sami sobě. V České republice se sice najde spousta řidičů, kteří si zaparkují před vchodem do obchoďáku, nebo zaberou svou arogancí hned dvě místa. A máloco dokáže ve chvíli, kdy fakt není kam zaparkovat, naštvat tolik, jako bezohledný řidič.

Buďte předvídatelní

Jako správný řidič dáváte ostatním účastníkům provozu vědět, co se chystáte udělat. Nezapínejte proto blinkr až ve chvíli, kdy jste v zatáčce, nedupejte zběsile na pedály, a po silnici jezděte plynulým tempem. Jen tak jste vy i ostatní schopni správně odhadnout jaký rozestup si od okolních vozidel udržovat, a budete mít dostatek času reagovat v případě komplikací.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články