Zašlé světlomety jsou problém. Zub času, škrábance a typická mléčná vrstva způsobují nižší propustnost světla a tedy i to, že při jízdě v noci hůře vidíte. A to může být nebezpečné. Také je třeba počítat s tím, že jde o závadu, za kterou vás mohou vyrazit z STK. Co v takovém případě dělat, pokud nechcete utrácet za servis?
Určitě je třeba nejprve posoudit, v jakém stavu vaše světlomety jsou. Na hodně starých autech už můžete být v bodě, kdy žádná renovace nepomůže a je třeba investovat do výměny. Pokud však jejich stav nenecháte zajít za konkrétní mez, vrátíte jim jejich vzhled i jejich funkčnost jednoduchými metodami.
Pomůže zubná pasta
Nejenom, že s ní dokonale vyčistíte svůj chrup, ale vy s ní můžete dokonale vyčistit i světlomety. Stačí ji nanést na světlomety a pomocí měkkého zubního kartáčku krouživými pohyby aplikovat. Stejně, jako když si čistíte zuby. Poté zubní kartáček vyměňte za měkký hadřík a znovu pokračujte krouživými pohyby. Následně zbytky pasty odstraňte a světlomet by měl být o poznání jasnější, což potvrdíte i při první noční jízdě.
Zkuste brusný papír
Kromě metody se zubní pastou můžete vyzkoušet i metodu další, s brusným papírem. To, že světlomety nesvítí tak jak očekáváte, může být způsobeno i řadou škrábanců, které ovlivní průnik světla. Odstranit je pomůže brusný papír. Doporučujeme kombinovat několik jemnějších, kterými opatrně, krouživými pohyby světlomet obrušujete. Potom ho začistíte a i v tomto případě by měl být výsledek patrný na první pohled.
Využít se dají i speciální pasty
Při renovaci světlometů můžete použít i různé speciální brusné pasty, které se prodávají právě pro tento účel. Ty nanesete a rozleštíte na vašem světlometu přesně podle návodu. Pokud máte i vhodný nástroj, dá se říci, že tato metoda je nejspolehlivější a nejlepší, pokud mají výsledky opravdu za něco stát. Pokud však světlomety nejsou až tak zašlé, plně mohou postačit první dvě, domácké metody.