Nepotřebná doplňková výbava, která za jízdy připravuje řidiče o peníze: Jejím vypnutím se dají ušetřit až 4 litry paliva na 100 km

Že elektrické spotřebiče na palubě auta získávají elektřinu z nafty nebo benzínu, ví každý. Přinášíme malý návod, jak vypnout ty nepotřebné a ušetřit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čím modernější automobil, tím více „elektrických hraček“. Čím lepší výbava, tím více „elektrických hraček“. A do třetice: čím dražší automobil, tím více „elektrických hraček“. Není mezi tím nějaká souvislost? Je, samozřejmě. Čím více „elektrických hraček“, zapnutých během jízdy (často zbytečně), tím větší spotřeba. Nic v autě není „na elektriku“. Respektive je, ale tu elektriku vyrábí motor. A vyrábí jí z benzínu. Nebo z nafty. Za vaše těžce vydřené peníze. Nezkusíte s tím něco udělat? Tady je pár rad a tipů, jak na to.

Zjistěte zbytečné žrouty na palubě

Prvním krokem k úspoře paliva a peněz je malá rekapitulace toho, co nám za jízdy na palubě „běží“ a běžet nemusí. A začněme rovnou u těch největších žroutů energie – vyhřívání a chlazení všeho, co je vyhřívat a chladit možné. Ostatně není náhodou, že když elektromobil začne omezovat spotřebu v zájmu dojezdu, jako první jdou „ze hry“ topení nebo klimatizace. Že jsou v zimě vyhřátý volant nebo sedadla nadmíru komfortním prvkem, o tom není sporu. Že to v parném létě bez „klimy“ nejde, je jasné také. Musí ale běžet víc, než je nezbytně nutné? Jak ukazuje naše tabulka přiložená níže, některé „tepelné“ spotřebiče si opravdu z alternátoru své vzít umí. A projeví se to pochopitelně na spotřebě.

Zdroj spotřebyPříkon ve wattechSpotřeba benzínu na 100km (litry)
Vyhřívané čelní sklo8000,81
Nezávislé topeníaž 200až 2 litry (v samotném topení)
Topení v kabině ve střední poloze1700,17
Vyhřívání sedadel1000,1
Vyhřívaný volant500,05
Klimatizace1 000 – 1 2001 – 1,2

Teplo je někdy opravdu drahé

U „zahřívacích“ spotřebičů vede s převahou vyhřívané čelní sklo, což je pro mnoho motoristů oblíbená pomůcka nejen při rozmrazování čelního skla a uklízení od sněhu, ale i při mlžení skla zevnitř. Pokud se mlží pravidelně, možná by nebylo od věci jej důkladně zevnitř umýt přípravkem, který mlžení sníží na minimum. Je to sice trochu práce navíc, nicméně jednorázové a především peníze šetřící. Vyhřívání nechte opravdu až na zimu – rozpuštění námrazy je díky němu pohodlné a nahrazuje nepopulární škrabání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podobně jsou na tom vyhřívané sedačky, které mají spolu s vyhřívaným čelním sklem v některých vozech automatické vypínání a samy se vypnou, pokud na ně náhodou zapomeneme. Nebo si budeme chtít „lebedit“ s vyhřívaným pozadím, venku bude za chvíli sychravo, není nad teplo na správných místech. Pak bychom ale měli vědět, že tohle teplo není zadarmo, v situaci, kdy litr čehokoli v nádrži stojí to, co stojí. Možná by stačilo opravdu je ohřát, ať si nesedáte do studených sedaček (speciálně v kůži je to hodně nepohodlné) a dál už se spolehnout na klasické topení.

A zima nebývá levnější

A aktuálně nemůžeme pochopitelně zapomenout na klimatizaci. Možná nejoblíbenější doplněk v autě speciálně v horkých dnech, na které bylo toto léto bohaté, a ještě si je tuším užijeme. Nechceme vás nabádat, abyste se potili kvůli ušetření jednoho-dvou litrů paliva na sto kilometrů, nicméně i tady je prostor na rozumnou úsporu. Klimatizace by určitě měla pravidelně pracovat, dlouhé „nicnedělání“ jí nesvědčí, je ale opravdu potřeba jí mít zapnutou „na automatiku“ de facto pořád s nastavenými 21 stupni?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Protože nastavení na „AUTO“ a automatické používání se pro mnoho motoristů stalo de facto jediným způsobem, jak klimatizace pracuje. Co jí ale někdy, když je venku třeba právě kolem těch dvaceti stupňů vypnout a použít klasickou ventilaci čerstvého vzduchu? Pokud tedy není vyloženě vlhko a „klimu“ neužijeme i pro její schopnost vysušit vzduch v kabině. V nadcházejících podzimní době bude takových dnů „kolem dvaceti“ víc a víc, klima může klidně chvíli odpočívat – a vy můžete šetřit. Shodneme se asi na tom, že se nám to všem bude ještě možná hodit. Držme si palce!

Dokážete uhlídat, aby na palubě neběželo nic zbytečně?

Zdroj: ADAC
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články