Digitalizace pokračuje mílovými kroky, fyzické dokumenty míří do propadliště dějin. Skutečně letos můžete vyrazit na silnice bez všech dokladů? A co zelená karta a cesty do zahraničí?
Pokud vás před rokem 2024 zastavila policejní hlídka a vy jste u sebe z nějakého důvodu neměli některý z požadovaných dokladů, koledovali jste si o pořádný malér. Dost možná i vy jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste si chtěli jen tak narychlo zajet do krámu, a tak jste vyrazili pěkně nalehko, v kraťasech a žabkách, s dvoustovkou položenou na palubce. A pak najednou červenomodrá světla, červená plácačka a vás polévá studený pot. Dnes už vám něco takového naštěstí nehrozí. Tedy silniční kontroly samozřejmě ano, ale doklady klidně můžete nechat doma!
Na cestu bez dokladů
Podle nového zákona, jenž nabyl účinnosti v říjnu roku 2024, můžete nasednout do auta a vyrazit v podstatě úplně nalehko. Policii by mělo bohatě stačit, když jí nadiktujete rodné číslo. Pokud s sebou máte alespoň mobilní telefon, můžete se prokázat občanským průkazem, pakliže používáte čím dál oblíbenější aplikaci eDoklady. Hlídka si všechno potřebné ověří v elektronické databázi.
Může vás policie pokutovat, když vám něco chybí?
Odpověď je jednoduchá – nikoliv! Pokud u sebe při namátkové kontrole nebudete mít občanku, řidičák či zelenou kartu, kterou si podrobně rozebereme v následující části článku, policie vás ze zákona nemá důvod pokutovat. Ale pamatujte na jednu důležitou věc – všechny vaše doklady samozřejmě musí být platné! Dejte proto pozor, abyste kvůli tomu, že je nemáte pořád na očích, neprošvihli termín jejich výměny.
Zelená karta – můžete ji nechat doma, ale…
Z peněženky už klidně můžete vytáhnout i věčně zmuchlanou zelenou – i když vlastně už dlouho bílou – kartu, tedy mezinárodně uznávaný dokument, jenž prokazuje, že jste uzavřeli povinné ručení. Doklad si přitom nemusíte nahrávat ani do mobilního telefonu. To, zda vaše auto splňuje zákonné povinnosti, totiž policie dokáže ověřit pěkně na dálku prostřednictvím informačního systému ČKP – České kanceláře pojistitelů.
Třebaže však zákon hovoří jasně, existují pádné důvody, proč byste zelenou kartu z peněženky vytahovat rozhodně neměli. Pokud byste se nedej bože stali účastníky dopravní nehody, v níž byste navíc figurovali jako viník, máte povinnost prokázat se platným dokumentem druhému řidiči a sepsat s ním příslušný protokol o dopravní nehodě.
Pakliže byste u sebe doklad o sjednaném pojištění neměli, jediným způsobem, jak si druhá strana může ověřit, zda je vaše auto skutečně řádně pojištěné, je na webu dříve zmíněné ČKP. Pochybujeme ale, že byste o takovéto dodatečné starosti stáli.
A co zelená karta v zahraničí?
Chystáte se letos vyrazit na nějaký roadtrip, třeba do Itálie nebo na sever, k Baltu? Pak vězte, že od 1. ledna 2025 už s sebou zelenou kartu nemusíte vozit ani do zahraničí. Tedy alespoň co se týče Evropské unie. Mezinárodně uznávaný doklad o pojištění ale musíte mít při sobě alespoň v elektronické podobě – od letošního ledna jej v této formě musí akceptovat všechny země EU.