Zimní, nebo celoroční pneumatiky? Záleží na více faktorech. Vypátrali jsme, jak vybrat ty správné a neprohloupit

Moderní celoroční pneumatiky se pro mnoho motoristů mohou stát vyhovujícím řešením pro letní i zimní provoz.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Celoroční pneumatiky, co „uměly všechno a nic z toho pořádně“ jsou již naštěstí definitivně minulostí. Dnešní sofistikované a složitě vyráběné modely pneumatik zvládnou bez problémů celoroční provoz. Respektive o nich od jara do podzimu nevíte a v zimě vás podrží i na mírném sněhu nebo mokré vozovce. Přesto je několik situací, ve kterých vám budou výrazně více platné a prospěšné „pravé“ zimní pneumatiky. Přinášíme jejich přehled, abyste měly správnou ruku při volbě obutí na vaše auto.

Celoroční pneumatiky jsou skvělé, ale mají svoje limity

Pojďme tedy rovnou k tomu, co mnozí tuší: celoroční pneumatiky nejsou samospasitelnou záležitostí a nejsou rovnocennými konkurenty speciálně zimních pneumatik. Nejsou, a ani nemohou být. Pokud šplháte víkend co víkend do Krkonoš nebo „Jizerek“ s celou rodinou a ukázkovou sjezdařskou výbavou v „rakvi“ na střeše, potřebujete opravdu zimní obutí, s hlubokým vzorkem a kvalitní směsí. I tak budete kolikrát nuceni nasazovat řetězy, ať už kvůli nařízení ze strany správce vozovky, nebo kvůli snížené trakci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro podobně zaměřené jedince jsou celoroční pneumatiky v zásadě zbytečné, s každým výjezdem do hor by se jen zvyšovala jejich frustrace nad tím, jak ty „gumy kloužou“. Na druhou stranu, „horalové“ mívají často auta s pohonem všech kol, a občas také bývají mírné zimy. Při určitých situacích a kombinacích by ani celoroční gumy nemusely být k zahození, a pokud by to opravdu hodně klouzalo, jsou již zmíněné řetězy řešením. Pokud se vám tedy bude chtít „trápit se“ s jejich nasazováním a následným snímáním.

Někdy opravdu nepotřebujete dvě sady pneumatik

Jsou však skupiny motoristů, a není jich zrovna málo, jejichž jediné zimní „povyražení“ spočívá v ranním zametání napadaného poprašku a následné brodění se slanou břečkou. A navíc za rok najezdí třeba nižší jednotky tisíc kilometrů. Pro tyto motoristy jsou poslední modely celoročních pneumatik řešením, jak v první řadě ušetřit (peníze při pořizování/za pneuservisy, případně i za uskladnění) stejně jako se zcela zbavit přemýšlení o tom, kdy musím podle zákona přezout, na jakých úsecích musím mít zimní obutí atd.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Celoroční pneu jsou totiž primárně klasifikované jako „MS+“ i se symbolem sněhové vločky na pozadí tří horských štítů. Jejich konstrukce je tak primárně pořízena těm těžším podmínkám z celého roku – zimním. Moderní desény umí s ubývající hmotou pneumatiky vytvářet stále nové a nové drážky a jsou schopny tak plnit i přiměřené zimní nároky. Navíc s oteplováním a trendem spíše mírnějších, než chladných zim se můžeme zanedlouho dočkat i zim, kdy nasněží párkrát za zimu, aby to hned v zápětí „slezlo“. Jak ostatně vídáme často už nyní. Jak se tedy rozhodnout? Pomohou vám naše infoboxy:

Pro koho jsou vhodné dvě sady pneumatik

pro řidiče s velkým nájezdem v létě i v zimě ● pro ty, kteří jezdí do hor nebo vyhledávají zimní radovánky ● při možnosti uskladnění dvou sad pneumatik ●

Pro koho jsou vhodné celoroční pneumatiky

● pro řidiče s malým nebo středním nájezdem ● pro řidiče s malým provozem v zimě ● při nemožnosti uskladnění druhé sady pneumatik ●

Volíte dvě sady pneumatik, nebo máte celoroční? A proč?

Zdroj: ADAC
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články