Polsko vždy dokáže přijít s něčím, co jednoho překvapí. Důkazem budiž jeden majitel vozu RAM 1500 Big Horn, jemuž zloději odcizili auto, aby jej posléze kontaktovali s nabídkou, která se neodmítá.
Situace jako z béčkové komedie se stala v polském Zakopaném, kam každoročně zamíří i tisíce českých turistů. Jednomu polskému motoristovi tam zloději ukradli jeho vymodlené, velké americké monstrum šedé barvy. Auto přitom vlastnil teprve chvíli – bylo vyrobené v roce 2022. Celá krádež netrvala ani minutu, což naznačuje, že si ho pachatelé přivlastnili takzvaně „na kufřík“. Na tom by – bohužel – nebylo nic neobvyklého, moderní auta se takto kradou v jednom kuse.
Co však majitele šokovalo, bylo to, co se stalo poté, co celý příběh zveřejnil na internetu, kde za informace vedoucí k nalezení svého milovaného pick-upu nabídl odměnu ve výši 30 000 PLN, v přepočtu bezmála 180 000 Kč. Redakce AutoŽivě se pokusila poškozeného oslovit, ale jediné vyjádření, ke kterému se dostala, bylo jasné a stručné: „Zloději mi ukradli auto. A za pár dní zavolali, že pro mě mají výhodnou nabídku“. Inu, pojďme si to společně rozebrat.
Nabídka, která se neodmítá
Nedlouho poté, co inzerát umístil na internetu, kontaktoval majitele neznámý muž. Nabídl mu, že se ve věci vrácení zcizeného auta mohou „dohodnout“. Aby doložil, že se dotčený RAM 1500 Big Horn skutečně nachází v jeho „vlastnictví“, uvedl drobné detaily, třeba že je sedačka řidiče drobně propálená od cigarety. Nakonec právoplatného majitele vozidla ubezpečil, že je jeho auto ještě v celku, a „že se určitě na něčem domluví, ale jen za předpokladu, že veškeré informace o krádeži odstraní z internetu.“
Možná si myslel, že shrábne vysněnou odměnu a vyhne se nechtěné medializaci, kvůli níž měl nejspíše svázané ruce. Jelikož však nyní čtete tyto řádky, nejspíše už tušíte, že mu přidrzlý plán nakonec nevyšel. Majitel totiž nejen, že informace o krádeži ze sítí neodstranil, ale nahrál na internet i rozhovor s pachatelem.
Jak probíhá krádež na kufřík?
Krádež auta takzvaně „na kufřík“ je stále oblíbenější metoda, kdy vás pachatelé mohou připravit o auto během několika málo minut. K tomu, aby se zmocnili vašeho vozu, jim stačí speciální zařízení, které detekuje signál z vozidla a prolomí zabezpečení.
Na krádežích tohoto typu se většinou podílí dvojice pachatelů. Jeden má u sebe anténu, jejímž úkolem je zachytit, posílit a vyslat signál od klíče nechaného např. u vchodových dveří do domu nebo bytu. Úkolem druhého pachatele je pak skutečná krádež auta.
První se musí přiblížit ke dveřím a oknům, aby zachytil, zesílil a přenesl klíčový signál. Druhý, vybavený přijímacím zařízením, se pak přiblíží k vozu, který se otevře. Poté stačí jednoduše stisknout tlačítko startování motoru a odjet, což se stalo i v případě nebohého polského majitele RAM 1500 Big Horn.
Jak se před takovouto krádeží chránit?
Chcete-li mít jistotu, že se vám něco takového nestane, budete muset změnit své návyky. Klíčky nenechávejte hned u dveří, ale vyhraďte jim nějaké lépe odstíněné místo. Určitým řešením je i omotání klíčů alobalem, který najdete doma v kuchyni. Pakliže do celé věci můžete investovat trochu více peněz, pořiďte si speciální sejf – takový, který najdete třeba v hotelu. Ne snad proto, že by se do něj zloději nedokázali dostat – úkolem těchto řešení je klíč správně odstínit, tak aby signál z něj nemohli potenciální zločinci zachytit.
Pokud v rodině vlastníte víc aut, můžete si ze sejfu udělat třeba dedikovanou skřínku na všechny klíčky. Zajímá vás, jak nebohý majitel amerického pick-upu nakonec dopadl? To bohužel nejste sami. Do celé věci se zjevně musela vložit polská policie, neboť od února letošního roku, kdy zprávy o vykutálených zlodějích prosvištěly tamním internetem, se v této věci pro tuto chvíli neobjevily žádné nové zprávy.